Nie za wcześnie, ale i nie za późno – terminy siewu zbóż ozimych w dużej mierze uzależnione są od czynników niezależnych od rolnika: pogody na danym obszarze, uwilgotnienia gleby i przedplonu. Kiedy i jakie zboża ozime sieją rolnicy w Polsce?
Optymalny termin siewu ma znaczenie nie tylko dla początkowego wzrostu i dalszego rozwoju zbóż ozimych, ale ma również ogromny wpływ na wielkość i jakość plonowania.
Istnieją oficjalne terminy siewu zbóż ozimych, których powinni przestrzegać rolnicy, ponieważ Polska ze względu na długość sezonu wegetacyjnego podzielona jest na kilka rejonów pod względem terminów siewu.
Terminy dla zbóż ozimych
Najwcześniej oziminę wysiewać należy w północno-wschodniej Polsce. W tym rejonie sezon wegetacyjny jest bowiem najkrótszy i rośliny mają mało czasu na rozwój. Najpóźniej zaś zboża ozime wysiewa się w południowo-zachodniej Polsce, gdzie okres wegetacji jest najdłuższy, a warunki dla rozwoju roślin są najkorzystniejsze. Biorąc pod uwagę opóźnione terminy siewu zbóż ozimych, powinniśmy wybierać odmiany, które tolerują późny siew i reagują niskim spadkiem plonu.
Pszenica i jęczmień
Siew zbóż ozimych należy rozpocząć od jęczmienia. Optymalny termin siewu dla zachodniej części kraju to 10-20 września. W południowo-wschodnich rejonach kraju jęczmień ozimy wysiewa się do 25 września.
Pszenicę ozimą na obszarze Polski północno-wschodniej i wschodniej najlepiej wysiewać w terminie od 15 do 20 września. W rejonie środkowej i południowo-wschodniej część kraju, pszenicę należy wysiewać od 20 do 30 września. Na pozostałym obszarze Polski najlepszy czas na wysiew pszenicy to termin od 20 września do 5 października.
Pszenżyto i żyto
Pszenżyto najwcześniej wysiewa się w północno-wschodnim rejonie Polski – od 10 do 20 września. Na północy kraju, w centrum i na południowym wschodzie kraju pszenżyto sieje się od 10 do 25 września.
Termin od 20 września do 5 października to optymalny termin siewu dla zachodniej Polski.
Żyto ozime wysiewa się u nas przeważnie w terminie od 15 do 30 września. Wyjątek stanowi zachodnia część Polski, gdzie siew można opóźnić o kilka dni.
Termin siewu to nie wszystko
Błędem może być zarówno siew zbyt wczesny, jak i opóźniony. W praktyce jednak terminy siewu zbóż ozimych w dużej mierze uzależnione są od przebiegu pogody na danym obszarze, uwilgotnienia gleby, przedplonu lub innych, często niezależnych od rolnika czynników.