Wczesna wiosna to najlepsza pora na przesadzanie kwiatów doniczkowych. To konieczny zabieg, gdy korzenie przerosły ziemię lub wyrastają przez otwór w dnie doniczki. Okres od lutego do maja to najlepsza pora. Jak to prawidłowo zrobić?
Młode rośliny o dużej sile wzrostu przesadzamy co roku, starszym wystarczy zmienić doniczkę co 2-3 lata. U mocno rozrośniętych roślin w dużych donicach można wymienić tylko górną warstwę podłoża lub je uzupełnić. Gatunki, które właśnie kwitną pozostawić należy w tych samych doniczkach, dopóki nie przejdą w fazę spoczynku. Po przesadzeniu rośliny starannie podlewamy, a nawożeni rozpoczynamy dopiero po dwóch tygodniach.
Rośliny przesadzamy, ponieważ gleba, w której rosną stopniowo ulega zbiciu i jest w niej coraz mniej powietrza, zmienia się jej odczyn, a nawożenie powoduje odkładanie się w nadmiarze niektórych składników, czyli zasolenie.
Przesadzanie wiąże się ze zmianą doniczki na nieco większą, pamiętać jednak trzeba, że w zbyt dużych ziemia się mocno zbija i szybko zakwasza i rośliny źle rosną. Pojemnik powinien mieć otwór w dnie, który zapewni odpływ wody. W doniczkach plastikowych oraz ceramicznych oblanych glazurą woda nie paruje przez ścianki, w glinianych bez glazury woda paruje i ziemia wysycha szybciej.
Gatunki roślin o korzeniu palowym, jak np. palmy, wymagają pojemników wysokich i wąskich, dla sukulentów dobre są płaskie i płytkie, a dla storczyków – ażurowe.
Rośliny przesadzamy do doniczek tylko o 1-2 cm szerszych od tych, w jakich rosły dotychczas. Doniczki muszą mieć otwór w dnie.
Przy przesadzaniu potrzebna będzie ziemia, keramzyt, ostry nóż lub sekator i węgiel drzewny. Dzień przed przesadzaniem obficie podlewamy rośliny, aby cała bryła korzeniowa była jednolicie nasiąknięta wodą.
Dla większości kwiatów domowych dobra jest przepuszczalna ziemia uniwersalna o lekko kwaśnym odczynie. Jej sporą część stanowi torf, który zapewnia dobre stosunki wodno-powietrzne, ale jest ubogi w składniki mineralne. Producenci często mieszają takie podłoże z granulowanym nawozem o długotrwałym działaniu. Ziemia do kwiatów dostępna w kwiaciarniach nadaje się dla większości roślin uprawianych w domach. Zawiera ona głównie odkwaszony torf, rozłożony i rozdrobniony kompost oraz piasek. Jest dosyć lekka i przepuszczalna dla wody oraz powietrza, ale uboga w składniki mineralne.
Jakie podłoże dla roślin?
- o kwaśnym odczynie np. dla paproci, azalii i kamelii;
- z dodatkiem gliny np. dla palm;
- z dodatkiem rozłożonej kory i mchu torfowca np. dla storczyków;
- z dużą zawartością żwiru i piasku dla kaktusów.
W sprzedaży jest specjalny hydrożel lub pianka aminowa, które chłoną o wiele więcej wody, niż zwykłe podłoże, magazynują ją i stopniowo udostępniają roślinom.
Na dno doniczki zawsze sypiemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu lub żwiru. Warto ją przykryć kawałkiem agrowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu otworu odpływowego.
Przesadzanie krok po kroku
- Roślinę wyjmujemy z doniczki. W przypadku dużych pojemników najpierw ich wewnętrzną ścianę obwodzimy długim nożem, następnie kładziemy je poziomo i delikatnie wyciągamy roślinę.
- Jeśli bryła jest otoczona korzeniami z mlecznymi lub żółtawymi wierzchołkami i licznymi drobnymi włośnikami, należy ją przenosić delikatnie, tak by się nie rozpadła a podłoże się nie osypało.
- Jeśli korzenie są zbite, trzeba je rozluźnić palcami.
- Brunatnie zabarwione wierzchołki korzeni ze skłonnością do rozmazywania się w palcach są chore i powinno się je obciąć. Powstałe duże rany należy zasypać węglem drzewnym.
- Na dnie nowej doniczki umieszczamy warstwę drenażu i lekko przysypujemy ją ziemią. Roślinę przenosimy do pojemnika i obsypujemy podłożem, lekko je ugniatając. Ziemia nie może sięgać krawędzi doniczki, a roślina powinna być tak samo zagłębiona, jak poprzednio.
- Podłoże podlewamy i jeśli mocno osiądzie, nieco dosypujemy ziemi.
- Rośliny zaczynamy nawozić po upływie dwóch-czterech tygodni od przesadzenia.
- Delikatne gatunki przez dwa tygodnie warto chronić przed utratą wilgoci, często spryskując ich liście.