Oczko wodne, przydomowy staw to miejsca, o które trzeba zadbać na zimę już teraz. Październik to ostatni moment przed przymrozkami, aby przetrwało zimę i cieszyło nas na wiosnę.
Niezbędne prace, które należy wykonać o tej porze roku to:
- usunięcie przekwitłych kwiatostany roślin wodnych oraz przerywanie tych, które nadmiernie się rozrosły;
- sadzenie nowych roślin;
- właściwe dokarmianie ryb w zbiorniku: ograniczenie ilość podawanego pokarmu, aby jego nadmiar nie zalegał na dnie, a przy temperaturze poniżej 10 st. C zaprzestanie jego podawania;
- odłowienie egzotycznych gatunków ryb i roślin, które zimę powinny spędzić w akwarium w ciepłym pomieszczeniu;
- sprawdzenie i konserwacja sprzętu znajdującego się w oczku wodnym, jak pompy czy filtry wody.
W przypadku płytkich zbiorników, czyli takich o głębokości mniejszej niż 1 metr lub też małych, o objętości nie przekraczającej 2-3 metrów sześciennych, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite opróżnienie z wypełniającej wody. Opróżniony z wody zbiornik trzeba wyczyścić i wypełnić lekkim, porowatym materiałem, takim jak: posiekana słoma, suche liści czy grube trociny. Aby ochronić oczko przed opadami, warto przykryć je mocną folią lub wodoszczelną plandeką.
Odpowiednio przygotowane jesienią oczko wodne to mniej pracy przy nim na wiosnę i możliwość korzystania z jego uroków już od początku sezonu. W zadbanym oczku lepiej będą rosły rośliny i łatwiej będzie utrzymać ryby.