Na targu i w sklepach pojawiły się już śliwki węgierki – jedne z najsmaczniejszych i najbardziej cenionych polskich śliwek. Smakują na surowo i są niezastąpione na przetwory.
Śliwa węgierka zwykła jest jedną z najstarszych i najdłużej występujących w sprzedaży odmian rośliny. Znana była już w XVII wieku. Zaliczana jest do odmian późnych, ponieważ jej owoce dojrzewają dopiero od września do października. Owocuje dość obficie, a jej owoce są nieduże, soczyste, smaczne i aromatyczne, o granatowej skórce z nalotem.
Uznawana jest za bardzo cenną roślinę ze względu na swoje walory smakowe, ale także zawarte w niej składniki, pozytywnie wpływające na organizm człowieka. Owoce rośliny można spożywać na surowo oraz w formie przetworów. Śliwki węgierki idealnie nadają się do suszenia, mrożenia oraz na marmolady. Można je wykorzystać także na kompoty, dżemy, powidła i soki. Spożywanie śliwek bardzo pozytywnie wpływa na układ pokarmowy człowieka poprawiając trawienie oraz zapobiegają zaparciom.
Węgierka to drzewo o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym. Należy do roślin, które nie mają dużych wymagań glebowych, rośnie także na glebie z wysokim poziomem wody gruntowej. Lubi stanowisko słoneczne oraz ciepłe, osłonięte od wiatru. Charakterystyczną cechą rośliny jest możliwość samodzielnego zapylenia.
Węgierka to roślina o średnio silnym wzroście, w pierwszych latach po posadzeniu formowanie śliw polega na skracaniu zbyt silnych przyrostów. W późniejszym okresie cięcie stosuje się jedynie w celu usunięcia chorych, starych oraz uszkodzonych gałązek. Ogrodnicy zalecają nawożenie drzew naturalnymi nawozami organicznymi, jak obornik, kompost.