Już pod koniec sierpnia zaczynają w lesie królować wrzosy. Fioletoworóżowe drobne kwiaty pojawiające się na niewielkich krzewinkach są oznaką schyłku lata. Odwiedzają je pszczoły, by z wrzosowego pyłku zrobić zdrowy miód. Ludzie wykorzystują wrzos w kuchni.
Jak mówią leśnicy, wrzosy najłatwiej spotkać w suchych i jasnych borach, na polanach lub na rolniczych nieużytkach.
Wrzos to wartościowa roślina miododajna, a piękni pachnący miód wrzosowy o ciemnobursztynowej barwie ma właściwości lecznicze. Pomaga zwalczyć stany zapalne, dolegliwości reumatyczne, ma też działanie uspokajające.
Miód wrzosowy ma lekko gorzki smak, dlatego ceniony jest jako dodatek do wielu potraw. Dodawany do napojów ma właściwości rozgrzewające.
– Wrzosy kwitną co roku, jednak nie zawsze wszystkie zakwitają jednocześnie. Tak dzieje się raz na kilka lat. Wśród fioletowych kobierców wrzosów można spotkać gałązki z kwiatami o bledszym lub nawet białym kolorze. W gęstych wrzosowych kobiercach swoje kryjówki mają owady czy nawet ptaki i jaszczurki – informują leśnicy z Lasów Państwowych.
Kwitnący wrzos jest symbolem siły i zdrowia, a spacer po wrzosowisku z pewnością dostarczy malowniczych widoków i plenerów do sesji zdjęciowych.