Dużo wody i błonnika dla poprawy funkcjonowania układu pokarmowego i obniżaniu poziomu cholesterolu, a także zapobieganiu wystąpienia raka. Kalafior dostarcza witamin i cennych minerałów. W kuchni smakuje gotowany, pieczony, smażony, a nawet na surowo w sałatkach. Warto polecić jego uprawę na polu ziemniakach czy grochu.
Kalafior to kuzyn kapusty, uprawiany jest głównie z rozsady. Jak założyć plantację radzi Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: – W uprawie wiosennej najczęściej wykorzystuje się rozsadę doniczkowaną, z uwagi na lepsze przyjmowanie się rozsady po posadzeniu na miejsce stałe. Najlepszym przedplonem dla uprawy kalafiora są ziemniaki, szpinak, pory, pomidory, ogórki czy groch. Uprawiany po marchwi lub gryce również daje dobre plony. Nie powinno się uprawiać kalafiora po warzywach kapustnych tj. kapusta głowiasta biała czy czerwona z uwagi na większe ryzyko wystąpienia kiły kapusty.
Najlepszym stanowiskiem do uprawy kalafiora to miejsca słoneczne, gleba powinna mieć pH obojętne lub w zakresie 6,0-6,5.
– Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę, dobrze się nagrzewająca. Siew nasion do produkcji rozsady na zbiór wczesny wykonuje się między 1 -15 lutego, zazwyczaj około 60 dni przed sadzeniem w pole pod przykryciem. Zwykle wysiewa się po jednym nasieniu wprost do doniczki, w celu skrócenia rozwoju siewek i skróceniu okresu produkcji rozsady o 4-6 dni. Rozsada kalafiora na zbiór wczesny wymaga jednorazowego dokarmiania z uwagi na małą zawartość ziemi w komórkach wielodoniczek – informuje Małgorzata Miłek.
Przed założeniem plantacji warto wykonać chemiczną analizę gleby i odpowiednie nawożenie. Miejsce na plantację kalafiora powinno być także osłonięte od wiatrów.
– W uprawie kalafiora na zbiór wczesny należy używać osłon np. z agrowłókniny w celu osłonięcia młodej rozsady przed spadkami temperatury. Zaletą agrowłókniny jest również jej dobra przepuszczalność wodna oraz osłona przed szkodnikami, zwłaszcza przed śmietką kapuścianą. Kalafior ma stosunkowo płytki system korzeniowy stąd jego duże wymagania co do nawadniania. W uprawie kalafiora na zbiór wczesny dodatkowo można zastosować podlewanie kropelkowe, które zapewni roślinom optymalną wilgotność gleby pod agrowłókniną. Stosowanie osłon tego typu zapewnią młodej rozsadzie dobrą temperaturę, która w uprawie przyspieszonej na zbiór wczesny mają duże znaczenie. Optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu kalafiora to 16-18°C. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi kalafiora na zbiór wczesny jest odchwaszczanie i dbałość o zasłanianie róż kalafiora przed promieniami słonecznymi. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy także ochrona przed chorobami i szkodnikami. Zaletą uprawy kalafiora na zbiór wczesny jest mniejsze narażenie roślin na występowanie agrofagów, stąd popularność uprawy tego gatunku wiosną radzi ekspert ŚODR.