Kapary z owoców lipy? Dlaczego nie? Marynowane w zalewie z octu winnego i wody, z dodatkiem czosnku, pieprzu, gorczycy i liści laurowych są znakomitym polskim dodatkiem do sałatek, sosów czy pizzy.
– Nie tylko młode liście do sałatek, pachnące kwiaty na nalewkę lipową czy suszony kwiat na zdrową herbatkę – z zielonych owoców lipy przyrządzić można także marynowane kapary po polsku, a także uprażoną i pokruszoną panierkę do kotletów czy deserów oraz olej – mówi Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Marynowane owoce lipy nazywane są polskim kaparami. Prawdziwe kapary, mimo że nie są powszechnie znane w naszej kuchni, są popularne w wielu egzotycznych daniach. Marynowane lub solone zielone pączki kwiatów pochodzą z krzewu znanego jako Capparis spinosa. Mają pikantny smak i dodawane są do sałatek, sosów czy pizzy. – Można je także przyrządzić z owoców lipy – mówi Aleksandra Imosa.
Kapary z owoców lipy
Składniki: 300 g zielonych owoców lipy, 1 litr wody, 3 lekko czubate łyżki soli niejodowanej.
Zalewa: 400 ml octu winnego białego 6%, 100 ml wody, 1 duży ząbek czosnku, 1 szalotka, 6 łyżeczek cukru zwykłego, 2 liście laurowe, 12 ziarenek pieprzu czarnego, 1 łyżeczka ziarenek gorczycy białej, 1 czubata łyżeczka suszonego estragonu albo 2 gałązki świeżego.
Sposób przygotowania: Owoce lipy należy zebrać, kiedy są zielone i miękkie i mieć wielkość niedużych ziaren zielonego groszku. Po dojrzeniu stwardnieją i nie będą się nadawały na kapary. Owoce należy oczyścić z szypułek, opłukać, wrzucić do garnka z osoloną wodą. Gotować przez 10 minut i odcedzić.
Aby przygotować zalewę, należy cebulkę pokroić w piórka, czosnek w plasterki i z przyprawami wrzucić do octu z wodą. Gotować na małym ogniu przez 15 minut, a potem przecedzić przez gęste sito.
Do gorącej zalewy wrzucić obgotowane owoce lipy i wszystko zagotować. Owoce w zalewie wkładać do słoiczków, zakręcić i odstawić do wystudzenia stawiając do góry dnem. Są gotowe po około dwóch tygodniach.
Przepis podała: Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej.