Rynek podbijają nowe odmiany białej kapusty, która mają spłaszczone główki i luźno zwinięte liście. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko walorom smakowym, ale również szerokiemu zastosowaniu w gastronomii. Uprawa kapusty płaskiej z roku na rok prowadzona jest na coraz większą skalę.
Płaskie kapusty stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Zawdzięczają to nie tylko swoim walorom smakowym, ale również łatwością w przygotowaniu. Warto wiedzieć, że wyróżniają się również słodkim smakiem, brakiem goryczki oraz podwyższoną zawartością witaminy C.
Kapusta ta doskonale sprawdza się w dietach bezglutenowych, zastępując np. pszenne placki używane do produkcji tortilli warzywnych czy gołąbków – jej liście łatwo się rolują, nie pękają. Może również zastępować sałaty w codziennym spożyciu.
Kapusta płaska ma wiele zalet – z łatwością i bez konieczności zanurzania główki we wrzątku można oddzielić z niej mocne i elastyczne liście. Jest więc idealna na gołąbki, ale może być również jedzona na surowo. Sprawdzi się przy sporządzaniu sushi, lazanii oraz jako zdrowy dodatek do kanapek. Nadaje się też do kiszenia całych główek.