Zdrowe, dietetyczne białko, średnia zawartość tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe, duża zawartość wapnia i witaminy z grupy B, witaminy A i D, a także: fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarka i magnez oraz dużo kolagenu – takie bogactwo dla zdrowia zawiera mięso karpia, który od lat króluje w Wigilię na naszych stołach.
Polska od lat jest w czołówce największych producentów karpia w Unii Europejskiej, a krajowa produkcja wynosi ponad 20 proc. całej produkcji unijnej. Oprócz Polski, znaczącymi unijnymi producentami karpia są także Czechy, Węgry oraz Rumunia.
Produkcja karpia w ostatnich latach wahała się od 17 tysięcy ton do 21 tysięcy ton. Karp niemal w całości przeznaczany był na rynek wewnętrzny. W 2022 roku produkcja karpia wyniosła 17,8 tysięcy ton i stanowiła ponad 30 proc. połowu ryb słodkowodnych w Polsce.
Karpia hoduje się w cyklu trzyletnim. W tym okresie dorasta do wagi handlowej osiągającej od 1,5 kg, do 3 kg. Dzięki przyjętym sposobom organizacji i zarządzania łańcuchem dostaw ryba jest dostarczana do punktów sprzedaży w cyklu 24-48 godzin, co przekłada się na wysoką gwarancję świeżości dla konsumenta oraz jej regionalny charakter.
Szacuje się, że na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane jest około 90 proc. rocznej krajowej produkcji karpia. Pomimo iż ogólny popyt na ryby w Polsce jest zmienny, biorąc pod uwagę podział na gatunki, to ilość spożywanego karpia na przestrzeni lat nie ulega dużym zmianom, co związane jest bezpośrednio z sezonowością produkcji i zapotrzebowaniem wewnętrznym.
W 2022 roku średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,52 kg na mieszkańca, a udział spożycia karpia w spożyciu wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił blisko 4 proc.
W 2022 roku eksport karpia z Polski wyniósł zaledwie 232 tony i był o 50 proc. mniejszy niż w 2021 roku. W 2022 roku głównym rynkiem zbytu dla karpia z Polski były: Wielka Brytania (43 proc., 100 ton), Niemcy (17 proc. 41 ton), Litwa (14 proc., 32 tony), Ukraina (7 proc., 17 ton) i Niderlandy (6 proc. 13 ton).
Import karpia do Polski ma charakter uzupełniający oraz sezonowy. W 2022 roku do Polski zaimportowano blisko 2 tysiące ton karpia wobec 1,7 tysiąca ton rok wcześniej. Największym dostawcą były Czechy (72 proc., 1,4 tysiąca ton). Mniejsze ilości sprowadzano z Węgier (14 proc., 270 ton) i Litwy (13 proc., 251 ton).