Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Dawne rolnictwo regionu sandomierskiego opierało się w głównej mierze na uprawie zbóż, stanowiących podstawę pożywienia miejscowej ludności. Obok żytniego razowego chleba królowały różnego rodzaju kasze, przygotowywane na rozmaite sposoby.
Kasza jaglana ze śliwkami
Składniki: 1 szklanka kaszy jaglanej, 1 szklanka suszonych śliwek, 7 szklanek wody, cukier.
Sposób przygotowania: Kaszę sparzyć 2 razy wrzącą wodą, którą należy odlewać, aby kasza straciła goryczkę. Zalać 7 szklankami wody, dodać śliwki z pestkami i gotować, mieszając od czasu do czasu, by kasza i śliwki rozkleiły się. Na koniec doprawić do smaku cukrem.
Przepis podało: Koło Gospodyń Wiejskich z Dmosic.