We wrześniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, czyli: 10, 15, 20, i 25 – go września wypłacone zostaną świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła już przygotowania do wypłaty kolejnego w 2023 roku dodatku rocznego.
KRUS świadczenie pieniężne, zwane „czternastą emeryturą”, wypłaci razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. W przypadku emerytur i rent wypłacanych kwartalnie kolejne dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone odrębnie również we wrześniu bieżącego roku. „Czternastą emeryturę” Kasa wypłaci z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.
W województwie świętokrzyskim otrzyma to świadczenie około 44 700 emerytów i rencistów. W całym kraju świadczenie otrzyma około 8 milionów 300 tysięcy emerytów i rencistów. Wśród nich około miliona to mieszkańcy wsi. Rząd szacuje koszt wypłat na 12 miliardów złotych.
„Czternasta emerytura” przysługuje osobom, które 31 sierpnia 2023 roku mają prawo do jednego ze świadczeń:
- emerytury rolniczej,
- renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
- renty rodzinnej,
- okresowej emerytury rolniczej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
– jeżeli łączna kwota pobranych świadczeń nie przekracza kwoty 5.500,00 złotych.
„Czternasta emerytura” przysługuje w wysokości:
- 2.650,00 złotych, jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych nie przekracza kwoty 2.900 złotych,
- 2.650,00 zł pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych, a kwotą 2.900 złotych – jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych przekracza 2.900 złotych.
Dodatkowego świadczenia nie przyznaje się, jeżeli jego wysokość jest mniejsza niż 50 złotych.
Osoba, której świadczenie emerytalno-rentowe/suma świadczeń emerytalno-rentowych będzie równe lub wyższe niż 5.500,00 złotych nie otrzyma „czternastej emerytury”.
Przy ustalaniu wysokości pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych uwzględnia się sumę kwot tych świadczeń, brutto przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a także przed dokonaniem zawieszenia części uzupełniającej w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej.
Z „czternastej emerytury” potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2023 roku.
Z „czternastej emerytury” nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.
Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna „czternasta emerytura”, która zostanie wypłacona w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do tej renty na 31 sierpnia 2023 roku.
Jeżeli do renty rodzinnej jest uprawniona więcej niż jedna osoba i jedna z nich jest uprawniona do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, „czternasta emerytura” z tytułu renty rodzinnej zostanie podzielona stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem osoby uprawnionej do renty socjalnej/rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Osobie wyłączonej z liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej przysługuje odrębne kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu przysługującego prawa do renty socjalnej/rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Osobie, która ma prawo do kilku świadczeń, przysługuje tylko jedna „czternasta emerytura”, która zostanie wypłacona przez właściwy organ emerytalno-rentowy.
Osobie, której KRUS wypłaca w zbiegu emeryturę lub rentę rolniczą wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, „czternastą emeryturę” wypłaci Kasa.
Natomiast emerytom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą, „czternastą emeryturę” wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia będzie przyjmował sumę emerytury z ZUS i KRUS.