W październiku można przystąpić do sadzenia czosnku ozimego. Z takiej uprawy uzyskuje się bardziej regularne główki. Posadzony jesienią czosnek dojrzewa wcześniej niż wiosenny.
Do uprawy ozimej polecane są odmiany tzw. strzałkujące, czyli wytwarzające pęd kwiatostanowy. Z produkcji takich odmian można uzyskać wyższy plon. Jednak w porównaniu do odmian wiosennych sadzone jesienią główki czosnku gorzej się przechowują. Do uprawy z jesiennego sadzenia polecane są odmiany: Harnaś, Arkus, Ceves, Huzar, Mega, Orlik, Zawrat, Ornak.
Kiedy się sadzi czosnek jesienny? Optymalny termin przypada na przełom października i listopada. Powodzenie uprawy w dużej mierze zależy od dobrego materiału rozmnożeniowego. Ważne jest, aby główki czosnku pochodziły z dobrego, sprawdzonego źródła.
Czosnek dobrze przyjmuje się i plonuje na glebach ciepłych, próchnicznych i przepuszczalnych, o pH 6,5-7,5. Ważne jest prawidłowe posadzenie ząbków – zachowanie odpowiedniej głębokości, ponieważ czosnek może być narażony na odsłonięcie gleby i przemarznięcie zimą. Ząbki zaleca się wysadzać co 10 centymetrów, na głębokości 5-6 centymetrów pod powierzchnią gleby.
Czosnek z uprawy jesiennej jest gotowy do zbioru zazwyczaj w lipcu. Dojrzałe warzywo powinno wówczas posiadać twarde główki, osłonięte 3-5 łuskami okrywającymi o barwie pergaminowej. Czosnek należy dosuszyć na polu przez około 10 dni.
Uwaga! Czosnku nie można uprawiać po sobie ani po innych warzywach cebulowych, takich jak: cebula, por, szczypiorek czy siedmiolatka, na tym samym polu częściej niż co cztery lata. Trzeba też tak zaplanować płodozmian, aby plantacja czosnku nie znalazła się w bliskim sąsiedztwie pola, na którym w roku poprzednim był uprawiany czosnek lub inne warzywa cebulowe.