Ani za wcześnie, ani za późno – trzeba wiedzieć, kiedy wykopywać z gruntu seler na zimę, aby nadawał się do długoterminowego magazynowania. Jak przechować zebrane plony?
Wraz z zapowiedzią przyjścia pierwszych przymrozków, należy wykopać z gruntu większość warzyw korzeniowych. Niektóre z nich mogą zostać w ziemi dłużej, inne trzeba wykopać jak najszybciej, aby mróz nie uszkodził roślin.
Na mróz wytrzymałe są: pietruszka, chrzan czy topinambur. Dobrze znosi chłód także seler. Ale czy może on zimować w gruncie?
Seler zniesie w gruncie temperaturę wynoszącą nawet -5 °C, ale nie warto zostawiać go na grządce zbyt długo. Narażony na długotrwałe działanie mrozu, będzie tracił na trwałości przechowalniczej.
Kiedy wykopywać seler na zimę? Warzywo to zbieramy późną jesienią – od października aż do listopada. Odpowiedni termin zależy przede wszystkim od czasu jego wiosennego wysiewu.
Jeżeli przygotowana z nasion rozsada przeniesiona została na grządki w połowie maja, właściwym terminem zbioru na ogół jest druga połowa października. Pamiętać należy jednak, że jeśli w trakcie sezonu panowała susza, bulwy można wykopać tydzień lub dwa później.
Ze zbiorem nie zwlekajmy jednak zbyt długo. Przemrożony seler, który zostanie wykopany zbyt późno, zepsuje się podczas przechowywania. Niekorzystny jest również przedwczesny zbiór tego warzywa.