Aleksander Drozdowski z sołectwa Fanisławice, gmina Łopuszno w powiecie kieleckim zdobył tytuł Sołtysa Roku 2021, okazałą statuetkę oraz nagrodę główną 20 tysięcy złotych podczas XXVII Zjazdu Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego oraz XXIII Krajowego Turnieju Sołtysów „Sołtys – Wąchock 2022”. Kim jest najlepszy sołtys i jaka jest historia tego urzędu w Polsce?
Na XXVII Zjazd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej, który tradycyjnie odbył się w Wąchocku, przyjechało w ostatni weekend czerwca, blisko 200 sołtysów i samorządowców. Podczas spotkania uhonorowano najaktywniejszych sołtysów regionu. Tytuł Sołtysa Roku 2021, statuetkę oraz nagrodę główną w wysokości 20 tysięcy złotych otrzymał Aleksander Drozdowski z sołectwa Fanisławice, gmina Łopuszno w powiecie kieleckim.
Stowarzyszenie sołtysów Ziemi Kieleckiej Zjazd i Turniej świętokrzyskich sołtysów organizuje co roku.
– W tym roku dopiero wracamy do normy po ograniczeniach związanych z pandemią, dlatego liczba gości na Zjeździe i Turnieju była mniejsza niż w poprzednich latach. Zaszczyciło nas około 200 sołtysów i samorządowców, podczas gdy przed laty gościliśmy ich około 300-400 – mówił Kazimierz Łebek, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.
Jak mówił organizator wydarzenia, w tym roku o tytuł Sołtysa Roku 2021 ubiegało się 42 sołtysów.
Spośród nich wybrano najlepszego. Jest nim Aleksander Drozdowski z sołectwa Fanisławice, gmina Łopuszno w powiecie kieleckim.
Jak powiedział laureat nagrody, sołtys na wsi jest bardzo ważną postacią. Jest łącznikiem pomiędzy mieszkańcami sołectwa a urzędem gminy, zna wszystkich mieszkańców i stara się na bieżąco rozwiązywać ich problemy. Zdaniem sołtysa, ta funkcja wymaga zaangażowania oraz orientacji w bardzo wielu dziedzinach życia i jest bardzo potrzebna mieszkańcom wsi.
Sołtys Roku 2021 jest bardzo zadowolony z funkcji, którą pełni od 1991 roku.
– Jestem wręcz dumny z mojej funkcji. Mieszkańcy mnie lubią i mają do mnie zaufanie, a ja staram się godnie ich reprezentować i załatwiać dla nich wiele spraw urzędowych – mówi Aleksander Drozdowski.
Jak informuje Kazimierz Łebek, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej, funkcja sołtysa w Polsce ma ponad 700-letnią tradycję.
– Coraz więcej gmin uważa, że sołtys jest bardzo potrzebny. Sołtys jest coraz ważniejszy i ma nawet swoje święto, które obchodzi 11 marca. Coraz więcej młodych ludzi pełni tę funkcję na wsiach, wśród nich jest też coraz więcej kobiet – informuje Kazimierz Łebek.
Wydarzeniem w Wąchocku był także Ogólnopolski Turniej Sołtysów w Wąchocku. Do zmagań przystąpiło 21 uczestników. W ramach rywalizacji sołtysi zmagali się w kilkunastu konkurencjach: maratonie, sikorki i dzięcioły, turnieju piłkarski. czy tankowaniu na czas.
Kolejny Zjazd i pełen emocji i zabawy Turniej sołtysów zapowiedziany jest za rok, w ostatni weekend czerwca.