Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Parku Etnograficznym w Tokarni, w powiecie kieleckim, w niedzielę 10 września. Starostami dożynek będą wzorowi rolnicy – Bożena Zapała z Serbinowa i Dariusz Przemyski ze Starej Słupi.
Uroczystości dożynkowe rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą polową przy zabytkowym kościele z Rogowa. Po nabożeństwie wszystkie wieńce zostaną poświęcone, a barwny korowód z uczestnikami dożynek przejdzie przed scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie odbędzie się obrzęd dożynkowy.
Zaprezentowane zostaną dożynkowe wieńce, które ośpiewają i obtańczą zespoły ludowe oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Każdy powiat reprezentować będzie jeden wieniec. Najpiękniejszy z nich pojedzie na Dożynki Prezydenckie, które odbędą się 24 września w Warszawie.
Od godziny 15.00 w Parku Etnograficznym w Tokarni trwać będą koncerty zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Starostami tegorocznych dożynek będą Bożena Zapała z Serbinowa w gminie Mniów oraz Dariusz Przemyski z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia.
Bożena Zapała od prawie 30 lat prowadzi w Serbinowie jedno z największych gospodarstw w regionie, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Była już starościną podczas dożynek powiatowych. Jak mówi, rola starościny dożynek to dla niej wielki zaszczyt.
– Cieszę się ze święta, na które czekają rolnicy i mieszkańcy wsi. To jest czas zakończenia prac polowych, ale to też okazja do tego, by spotkać się z innymi rolnikami, wymienić się doświadczeniami – mówiła.
Pani Bożena razem z mężem Leszkiem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 86 hektarów. Mają kilkadziesiąt hektarów łąk, ale głównym źródłem ich dochodu jest ferma drobiu. Rocznie produkują 400 tys. sztuk brojlerów w czterech kurnikach.
Oprócz fermy i łąk, państwo Zapałowie posiadają także pasiekę liczącą 25 uli. Ule to hobby pana Leszka. Pani Bożena kocha kwiaty i ekologiczną uprawę warzyw, a także ptaki ozdobne. Rodzina Zapałów kocha zwierzęta. Opiekuje się wieloma bezdomnymi psami i kotami.
Rola starosty dożynek przypadła w udziale Dariuszowi Przemyskiemu ze Starej Słupi. Wraz z rodziną prowadzi tam nowoczesne gospodarstwo, nastawione na hodowlę krów i produkcję roślinną.
– Jestem zaszczycony tą rolą i dumny, że będę reprezentować świętokrzyskich rolników na święcie plonów, które jest podziękowaniem Bogu za zebrane plony – mówił Dariusz Przemyski.
– Rolnikiem jestem od 30 lat. W tym czasie dwa razy byłem już starostą dożynek gminnych i raz powiatowych – mówi pan Dariusz, który gospodaruje na około 70 hektarach gospodarstwa, które przejął w 1990 roku od rodziców. Obecnie od 30 lat prowadzi je wspólnie z żoną Małgorzatą. Hodowla bydła mięsnego to ich główne zajęcie, ale zajmują się też produkcją roślinną, uprawiając zboża, kukurydzę i groch. Część plonów przeznaczają na wyżywienie swojego stada krów.