„Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” – książka opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Knedle ze śliwkami
W gminie Szydłów znajduje się około 2 tysięcy ha sadów, w 80-procentach śliwowych. Szydłów to niepodważalna stolica polskiej śliwki. Dogodne warunki klimatyczno-glebowe, specyficzny mikroklimat Pogórza Szydłowskiego oraz wysoka kultura prowadzenia sadów sprawiły, że śliwki z Szydłowa cieszą się uznaniem nie tyko w Polsce, ale także za granicą. Do przekazywania z pokolenia na pokolenie dawnych receptur oraz pielęgnowania ich w pamięci mieszkańców przyczyniają się Koła Gospodyń Wiejskich.
Składniki: 1/2 kg ziemniaków ugotowanych i rozgniecionych praską, 10-15 dag mąki, śliwki węgierki, 1 jajko, cynamon, cukier puder, sól. Do polania: 6 łyżek bułki tartej, 6 łyżek masła.
Sposób przygotowania: Ziemniaki obrać, ugotować w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedzić, rozgnieść praską i wystudzić. Śliwki umyć, nadkroić i usunąć pestki, tak aby połówki pozostały złączone. Ostudzone ziemniaki wyłożyć na mąkę, dodać jajko, posolić i powoli łączyć składniki w jednolite ciasto. W razie potrzeby oprószyć ręce mąką. Jeśli będzie potrzeba, można dodać troszkę mąki do ciasta, ale należy pamiętać, że im mniej mąki, tym knedle będą delikatniejsze, bardziej miękkie. Oprószonymi mąką dłońmi formować kulki wielkości orzecha włoskiego, mocno je rozpłaszczyć na dłoni na cienki placuszek. Na środku należy umieścić śliwkę.
W środek śliwki wsypać szczyptę cynamonu i 1/4 łyżeczki cukru pudru. Dokładnie zlepić brzegi i uformować kształtną kulkę. Najlepiej, by ciasto wokół śliwki było jak najcieńsze. Odkładać na oprószoną mąką stolnicę lub talerz. Następnie zagotować dużą ilość wody, lekko ją posolić. Wrzucać knedle. Gdy woda ponownie się zagotuje, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez ok. 5 minut, licząc od czasu wypłynięcia knedli na powierzchnię. Wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na talerzach. Przed podaniem zlać wodę z talerzy. Bułkę tartą zrumienić na suchej patelni, dodać masło. Roztopić i wymieszać. Polać po knedlach.
Przepis podała: Katarzyna Kałandyk ze Stowarzyszenia KGW w Rudkach.