Zespół Śpiewaczy Jaworzanki, który z czasem przeobraził się w Koło Gospodyń Wiejskich Jaworzanki powstał w 1973 roku. Ma już za sobą 50 lat aktywności na rzecz ludowej kultury, lokalnej integracji i promocji regionu świętokrzyskiego.
– Możemy się poszczycić 50 latami wspaniałej historii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Początki Jaworzanek sięgają lat 70. Ubiegłego wieku, kiedy to na wsiach powstawały kluby Ruchu. I u nas też w jednym z domów była mała świetlica, w której panie spotykały się i miło spędzały czas. Postanowiły, że założą zespół śpiewaczy – opowiada Grażyna Grudziecka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Jaworzanki.
– Kobiety wspólnie gotowały, przygotowywały przedstawienia i rozmyślały, jak zarobić na swoją działalność. Pomysłów nie brakowało. Skład zespołu na przestrzeni lat zmieniał się i poszerzał aktywność, rozwijając swoje umiejętności – opowiada Grażyna Grudziecka.
Jaworzanki śpiewają, tańczą, gotują i wystawiają przedstawienia. Najlepsze dla nich są dwa ostatnie lata, kiedy to były one finalistkami Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
Mocną stroną gospodyń są obrzędy – pisane myślą, sercem, pamięcią i emocjami. Na swoim koncie mają liczne występy artystyczne, nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale także m.in. w Krakowie. Wielokrotnie również uczestniczyły w międzynarodowych przeglądach i imprezach folklorystycznych, takich jak: przegląd w Raciborzu, Buskie Spotkania z Folklorem, Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz brały udział jako reprezentant Polski w Przeglądzie Chrześcijańskich Chórów i Zespołów w Ratingen i Kolonii w Niemczech. Zespół prezentował też gościom z innych krajów obrzęd weselny „Wesele Świętokrzyskie” oparty na starych zwyczajach i pieśniach regionu świętokrzyskiego. Swoimi występami artystycznymi „Jaworzanki” uświetniają także uroczystości gminne, parafialne i weselne.