W Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie powstaje kompost ogrodniczy z bioodpadów. Obierki z owoców i warzyw, odpady zielone, czyli na przykład skoszona trawa, opadłe liście czy gałęzie w drodze recyklingu w formie kompostu znów wracają na grządki i rabaty.
Kompost ogrodniczy pod nazwą „Krośniczek” przeznaczony jest między innymi do rekultywacji gruntów, nadaje się również do upraw roślin ozdobnych i na rabaty.
Wśród jego zalet warto wymienić: poprawienie żyzności i poprawę zasobności gleby w materię organiczną, zwiększenie zdolność magazynowania wody w glebie oraz dostarczanie składników pokarmowych i pożyteczne dla roślin mikroorganizmy.
Jak poinformowała dyrektor operacyjny Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie Dorota Kornasiewicz, ten kompost jest dobrym przykładem recyklingu domowych i ogrodowych odpadów, ponieważ powstaje z odpadów kuchennych, takich jak obierki z owoców i warzyw, odpadów zielonych – jak skoszona trawa, liście czy gałęzie.
Kompost z recyklingu zastosowany jako organicznym środek poprawiający właściwości gleby ma akceptację resortu rolnictwa.
Kompost ogrodniczy powstający z Krośnie może być stosowany do użyźniania gleby, nawożenia przydomowego ogródka lub działki, jak również do uprawy roślin ozdobnych – rabatowych, balkonowych. Nawóz jest bogaty w fosfor, potas, wapń i magnez.
Uwaga! Nie w pełni przerobiony kompost, produkowany w krótszym, trzymiesięcznym okresie, to także wartościowy materiał na ściółkę, która nadaje się jako ochrona przed mrozem, pod warunkiem jednak, że zastosujemy grubszą warstwę. Pamiętać trzeba jednak, że taką ochronę usypujemy wraz z nadejściem przymrozków, aby nie wprowadziły się tam szkodniki.