Gruszki konferencje, jak mówią rolnicy i handlowcy na Miejskim Placu Targowym w Kielcach, to obecnie jedne z najpopularniejszych kupowanych owoców. Cena za kilogram tego owocu wynosi 5 złotych.
Skąd taka popularność gruszki konferencji u klientów? Jak mówi jeden z rolników, konferencję cenią sadownicy za łatwość w uprawie i plenność, a klienci za jej wyborny smak i aromat oraz dostępność w handlu niemal przez cały rok.
Grusza o nazwie konferencja to jedna ze starszych odmian, niezmienne uznawana za niezawodną. Wywodzi się z Anglii. W Zachodniej Europie rozpowszechniła się pod koniec XIX w., ale do Polski sprowadzono ją znacznie później. Szybko stała się jedną z najwyżej cenionych odmian jesiennych, polecanych do uprawy amatorskiej i produkcji towarowej.
Jako drzewo, w pierwszych latach życia grusza rośnie silnie, wykształcając stożkową koronę. Konferencja jest bardzo plenna. Rozpoczyna owocowanie już w drugim roku po posadzeniu, ale ma tendencję do przemiennego plonowania. Dużą zaletą tej odmiany jest zdolność do zawiązywania owoców bez zapylenia, dzięki czemu zła pogoda w czasie kwitnienia nie stanowi zagrożenia dla plonu. Wymagania glebowe tej odmiany nie są wygórowane. Uprawiać ja można na podłożach lekkich.
Rodzi duże owoce – do 100 mm długości – o symetrycznych kształtach, niekiedy walcowate z gładką pozbawioną połysku skórką. W miarę dojrzewania soczyście zielony kolor gruszek zmienia się na żółty, a brązowozłotawe rdzawienie sięga połowy owocu. Ma kremowy, aromatyczny, słodki i soczysty miąższ. Gruszki tej odmiany nadają się raczej do bezpośredniego spożycia niż na przetwory.