W środę, 15 czerwca, wchodzą w życie zmiany w przepisach o ubezpieczeniu społecznym dla rolników-emerytów. Przechodząc na emeryturę nie będą musieli zaprzestawać działalności rolniczej.
To przepisy bardzo oczekiwane przez rolników.
– Najbardziej istotna ze zmian dotyczy wypłaty rolnikom emerytom całości świadczenia emerytalnego i związana jest z faktem przekazywania gospodarstwa rolnego w chwili ubiegania się o emeryturę. Takie przepisy obowiązywały do czasu uchylenia tego przepisu. Zmiana powoduje, że rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po nabyciu praw emerytalnych będą mogli otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, bez obowiązku przekazywania gospodarstwa rolnego. Mogą jednak pracować nadal w swoim gospodarstwie – mówi Jarosław Ziemniak – zastępca dyrektora ds. świadczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Kielcach.
Ustawa przewiduje, że emeryci, którzy już posiadają prawa emerytalne, ale nie mieli możliwości przekazania gospodarstwa, kiedy starali się o świadczenie, mają obecnie wypłacane świadczenie w ograniczonej wysokości. Zmiana w ustawie daje im od 15 czerwca prawo do wypłaty świadczenia emerytalnego w pełnej wysokości.
– Wszystkim rolnikom-emerytom, którzy świadczenie już otrzymują, będziemy wypłacać emeryturę w pełnej wysokości z urzędu, to oznacza, że rolnicy nie będą musieli składać żadnych dokumentów – mówi Jarosław Ziemniak.
W ustawie są też między innymi ułatwienia dla rolników-rencistów, czyli osób, które ze względu na stan zdrowia pobierają świadczenie rentowe z KRUS.
Do tej pory, bez względu na to, na jaki okres świadczenie było przyznawane oraz na okres niezdolności do pracy w rolnictwie, każdy z emerytów i rencistów miał obowiązek przekazać gospodarstwo rolne następcom prawnym lub wydzierżawić je na okres 10 lat, aby posiadać prawo do świadczenia w pełnej wysokości. Jeśli tego nie zrobił, świadczenie było ograniczane.
– Zmiana dotycząca rolników rencistów będzie polegała na tym, że nadal będą mieli oni obowiązek przekazywania gospodarstwa rolnego, ale nie na 10 lat, lecz na okres orzeczonej niezdolności do pracy. W przypadku stałej niezdolności do pracy, umowa musi być zawarta na 10 lat – wyjaśnia Jarosław Ziemniak.
To nie wszystkie zmiany, jakie czekają emerytowanych rolników. Od stycznia 2023 roku zyskają oni, między innymi, dostęp do turnusów rehabilitacyjnych w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.