Kosztela to stara polska odmiana jabłoni, której pochodzenie nie jest znane. Owoce tej jabłoni upodobał sobie ponoć król Jan III Sobieski. To odmiana popularna w Polsce dzięki wybornemu smakowi owoców i ich trwałości.
Ta odmiana ceniona jest od ponad 300 lat i wciąż doskonale sprawdza się w małych miejskich ogrodach, na tarasach i balkonach.
Drzewo może osiągnąć wysokość od 2,5 do 5 metrów. Rośnie bardzo silnie, jest długowieczne i tworzy bardzo dużą, kulistą koronę.
Drzewko zakwita w maju, wtedy obrasta białymi kwiatami zebranymi w kwiatostany. Przyciąga dużą ilość zapylających owadów.
Kosztela ma owoce średniej wielkości, o kulistym lub nieco spłaszczonym kształcie. Skórka owoców jest twarda, mocna, zielona, a wraz z dojrzewaniem staje się zielonożółta. Miąższ jabłka ma biały kolor, jest twardy, mało soczysty, słodkawy.
Jabłoń jest łatwa w uprawie i można ją sadzić na terenie całej Polski. Jest tolerancyjna względem stanowiska, radzi sobie w półcieniu. Najlepiej rośnie na glebie o lekko kwaśnym odczynie.
Drzewo można posadzić wiosną lub późną jesienią, ponieważ korzenie szybko zagnieżdżają się w ziemi. Warto znaleźć dobrze nasłonecznione stanowisko, które jest już odchwaszczone. Pielęgnacyjne przycinanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną lub jesienią, usuwając też chore i suche gałęzie.
Kosztela zaczyna owocować dopiero po kilku latach od posadzenia. Plonuje obficie i przemiennie. Owoce dojrzewają w połowie września i wtedy łatwo opadają z drzewa. Do spożycia nadają się w październiku i listopadzie.
Owoce jabłoni są uniwersalne w zastosowaniu. Można je zjeść na surowo, ale ponieważ jest to odmiana deserowa, najlepiej przygotować z nich właśnie desery albo innego rodzaju przetwory.
Kosztela to odmiana o dużej wytrzymałości na mróz i choroby.