Rząd chce po świętach przyjąć projekt w sprawie utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. Rząd zajmie się tym prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu – poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
– To ważny projekt, pracowaliśmy nad nim w ministerstwie od kilkunastu miesięcy. Projekt konsoliduje wszystkie spółki będące w ręku państwa z sektora rolno-spożywczego, skupujące i przetwarzające płody rolne – mówił w TVP Info minister Jacek Sasin.
15 spółek w jednym ręku
Wicepremier podkreślał, że grupa da bezpieczeństwo rolnikom. Powstanie „mocny państwowy podmiot”, który będzie „ważnym graczem na rynku zdominowanym przez podmioty zagraniczne”, narzucające polskim producentom rolnym często „niekorzystne warunki i ceny”. – Podmiot ten będzie w stanie skupić w jednym miejscu płody rolne, przetworzyć je, a w przyszłości, chcielibyśmy, by był w stanie te płody rolne sprzedawać – mówił Jacek Sasin.
W skład Krajowej Grupy Spożywczej ma wchodzić 15 wiodących spółek, podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze. Przychód Krajowej Grupy Spożywczej jest szacowny na poziomie 3,5 miliarda złotych rocznie.
Siódme miejsce Polski w UE
Polska zajmuje 7. miejsce wśród największych eksporterów artykułów rolno-spożywczych w całej Unii Europejskiej. Równocześnie jest także na 3. miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy, dodatni bilans handlowy. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w 2021 roku wyniosła około 170,8 miliarda złotych.