Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zawarła porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie propagowania zdrowego trybu życia, profilaktyki zdrowotnej i aktywności fizycznej wśród mieszkańców wsi oraz bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. Jego efektem jest podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Oddziałem Regionalnym KRUS w Kielcach i Świętokrzyskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które odbyło się we wtorek, 10 września.
Podczas spotkania, gospodarz wydarzenia, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach Adam Stoksik odczytał list intencyjny, który zostanie skierowany do samorządów i szkół województwa świętokrzyskiego. W liście obie strony porozumienia, czyli Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach oraz Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, który reprezentowała dyrektor Marta Pietrasiak wyjaśniały cel i zasady współpracy między instytucjami.
A celem współpracy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa, zdrowia i profilaktyki w rolnictwie i w efekcie zdrowie.
– Jesteśmy przekonani, że dzięki pracy i zaangażowaniu, możemy dotrzeć do większej liczby rolników i mieszkańców terenów wiejskich, przyczyniając się do poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa oraz zdrowia w sektorze rolniczym. Chcielibyśmy zachęcić do współpracy w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców terenów wiejskich na terenie naszego województwa – przedstawił założenia współpracy dyrektor Adam Stoksik.
W ramach współdziałania KRUS i NFZ planowana jest organizacja spotkań w urzędach gmin na terenie województwa świętokrzyskiego, podczas których omawiane zostaną ważne kwestie związane z bhp w rolnictwie oraz zachęcić do podejmowania działań prozdrowotnych.
– Liczymy na wsparcie i zaangażowanie samorządów oraz mobilizację mieszkańców do udziału w programie – mówił dyrektor Adam Stoksik.
I dodał, program zapewnia atrakcyjny i bogaty pakiet szkoleniowy, który obejmuje praktyczny pokaz, jak zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Szkolenia są ciekawe, interaktywne i dostosowane do potrzeb mieszkańców wsi. Liczymy na owocną współpracę.
Jak powiedziała Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, współpraca obu instytucji polegała będzie na wymianie doświadczeń i pomocy mieszkańcom małych miejscowości w dbałości o zdrowie.
– KRUS zna potrzeby mieszkańców terenów wiejskich, skupia się na prewencji a, my chcemy rozszerzyć tę prewencję o zdrowe odżywianie, wiedzę o szczepieniach, programach profilaktycznych. Generalnie chodzi o zdrowy tryb życia i promocję zachowań prozdrowotnych. Mieszkańcy oczekują wskazówek małych podpowiedzi dotyczących programów, gdzie należy się udać. Każda osoba, która zwróci się do nas i która będzie chciała wsparcie otrzymać, spotka się z naszą pomocą. Ponieważ nie chodzi o nic innego, jak o to, żeby być zdrowym – mówiła Agnieszka Białas-Sitarska.