Ziemniaki, które na świecie uprawiane są prawdopodobnie od ośmiu tysięcy lat, a w Europie od XVI wieku doczekały się wielu odmian i typów kulinarnych. Z których ugotować zupę, zrobić placki, a które wykorzystać na puree lub frytki – radzi ekspert ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego?
Rosnące pod ziemią bulwy ziemniaków są bardzo wartościowym warzywem. Zawierają znaczące ilości witamin C i B, błonnik pokarmowy oraz pierwiastki, takie jak: magnez, potas i fosfor.
Jak informuje Barbara Górska ze Świętokrzyskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, można wyróżnić cztery typy kulinarne ziemniaków: A, B, C i D oraz pośrednie AB, BC, CD, AB-B, B-BC i td.
– Klasyfikacja ta opiera się na podstawie zawartości suchej masy i skrobi w bulwie, a co za tym idzie, wskazuje najwłaściwsze przeznaczenie danej odmiany – mówi Barbara Górska.
Typ kulinarny A
Odmiany ziemniaków zaliczanych do typu A nie rozgotowują się. Mają zwięzły miąższ, małą zawartość skrobi i słabo rumienią się przy podsmażaniu. Sprawdzą się do sałatek, zup, zapiekanek oraz na placki ziemniaczane. Najpopularniejsze odmiany zaliczane do typu A to: Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Viviana, Volumia.
Typ kulinarny B
To najbardziej popularne ziemniaki. Mają dość zwięzłą konsystencję miąższu, są lekko mączyste i wilgotne. Po ugotowaniu są lekko spękane i maja skłonność do rozgotowywania się. Dzięki swojej strukturze nadają się zarówno do sałatek, zapiekanek i zup, jak również kopytek oraz jako dodatek obiadowy tzw. ziemniak z wody. Najpopularniejsze odmiany ziemniaków typu B to: Arielle, Asterix, Agria, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Bila, Bohun, Carrera, Colette, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Ramos, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria.
Typ kulinarny C
To ziemniaki, które posiadają dużą zawartość skrobi, a miąższ po ugotowaniu jest suchy i mączysty. Dobrze sprawdzi się do przyrządzenia frytek, puree oraz placków ziemniaczanych. Najpopularniejsze odmiany ziemniaków zaliczanych do tej grupy to: Ametyst, Agnes, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Donald, Etiuda, Gracja, Gustaw, Honorata, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody.
Typ kulinarny D
Odmiany należące do tego typu kulinarnego są bardzo mączyste, posiadają suchy i szorstki miąższ, który całkowicie się rozgotowuje. Nie mają większego zastosowania kulinarnego i nie wykorzystuje się ich bezpośrednio do spożycia.