Jeszcze tylko na obszarze 2 procent pól obsianych w tym roku kukurydzą na ziarno trwają późne jesienne zbiory. W sumie w województwie świętokrzyskim areał złotego ziarna wyniósł w tym roku 16 763 hektary. Najwięcej kukurydzy uprawiano w powiecie kazimierskim – 4 670 hektarów.
W powiatach buskim, kazimierskim, opatowskim, sandomierskim, ostrowieckim i staszowskim trwają ostatnie prace przy zbiorze kukurydzy na ziarno. W powiecie buskim na zbiór czeka jeszcze 0,49 procent upraw, w powiecie kazimierskim 3,21 procent, w powiecie opatowskim 1,99 procent, ostrowieckim 4 procent, sandomierskim 3,68 procent, a staszowskim 4,65 procent – wynika z raportu Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
W tym roku kukurydzą na ziarno obsiano w województwie świętokrzyskim 16 763 hektary pól.
Jak informuje Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, kukurydza plonuje w tym roku podobnie jak w 2023.
– Uprawa kukurydzy na ziarno przyniosła plony nieco ponad 9 ton na hektar, natomiast zebrana już z pól kukurydza na kiszonkę dała w bieżącym roku plon około 55 ton na hektar, podczas gdy w roku ubiegłym 53 tony na hektar – informuje szefowa ŚODR.
Liczby pokazują, że na świecie rocznie produkuje się i spożywa ponad 1,1 miliarda ton kukurydzy. Jest to najczęściej uprawiana na świecie roślina zbożowa, z której wykorzystuje się ziarno oraz masę zieloną Na paszę dla zwierząt przypada 64 procent światowego zużycia kukurydzy, na cele przemysłowe 27 procent, a na żywność dla ludzi – 12 procent.
Kukurydza z roku na rok uprawiana jest na coraz większym areale zarówno w Polsce, jak i w Świętokrzyskiem.
Kukurydza nazywana jest przez rolników ziarnem przyszłości.