Pogoda w tym roku mocno wpłynęła na wegetację kukurydzy, jednak rolnicy postawili na tę roślinę i obsiali ziarnem większy areał niż w roku ubiegłym i jak się okazuje słusznie, bo i plony zebrali większe.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat produkcji kukurydzy zbóż w Polsce w 2024 roku. Jaki to był rok dla jej uprawy?
Jak wynika z analizy raportu GUS, warunki pogodowe w 2024 roku nie sprzyjały na ogół dynamicznemu wzrostowi i rozwojowi roślin kukurydzy. Z powodu niskiej temperatury gleby w okresie wiosny, siewy kukurydzy były rozciągnięte w czasie i trwały od początku trzeciej dekady kwietnia aż do połowy maja. Wschody roślin były wydłużone i nierównomierne. Korzystne warunki pogodowe w czerwcu spowodowały przyśpieszenie wzrostu roślin.
W kolejnych miesiącach zarówno wzrost, jak i rozwój kukurydzy były regionalnie zróżnicowane. W wielu miejscach kraju gleba była wysuszona, co spowodowało słabsze wykształcenie kolb i słabsze ich zaziarnienie, a na glebach lżejszych także podsychanie roślin.
Tam, gdzie opady były bardziej regularne, warunki wegetacji kukurydzy były korzystne. Rośliny osiągnęły właściwą masę i wysokość, a kolby były dobrze wypełnione ziarnem. Plonowanie roślin było więc zróżnicowane nie tylko w regionach, ale nawet lokalnie.
W rejonach z suszą zbiór kukurydzy na zielonkę rozpoczęto w drugiej dekadzie sierpnia, a zbiór kukurydzy na ziarno w drugiej połowie września. Powszechnie zbiór kukurydzy na ziarno prowadzono w październiku.
Dzięki korzystnym warunkom agrometeorologicznym w czasie zbioru, notowano niską wilgotność zbieranego ziarna kukurydzy – na poziomie 25 proc. i niższym, co miało wpływ na redukcję kosztów dosuszania.
Jak oceniają eksperci, powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o ok. 1,7 proc. i wyniosła blisko 1,3 mln ha. Szacuje się, że plony kukurydzy na ziarno wyniosą 73,6 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 0,7 dt/ha, tj. o 1,0 proc. Zbiory kukurydzy na ziarno oszacowano na ok. 9,4 mln t, tj. o ok. 2,7 proc. więcej od ubiegłorocznych.
Szacuje się, że powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę jest większa od ubiegłorocznej o ok. 5,8 proc. i wynosi ponad 0,6 mln ha. Ocenia się, że plony kukurydzy na zielonkę w bieżącym roku wyniosą 464 dt/ha i będą niższe o ok. 0,4 proc. od ubiegłorocznych. Zbiory kukurydzy na zielonkę ocenia się na ok. 30,0 mln t, tj. o 5,3 proc. więcej od uzyskanych w 2023 roku.