Jeżówka purpurowa – roślina z rodziny astrowatych to w ostatnich latach jedna z najbardziej popularnych roślin kwitnących w naszych ogrodach. Kwitnąc od lata do jesieni na purpurowo, różowo, biało, żółto, pomarańczowo, a nawet zielonkawo zdobi ogrody, wabi owady i leczy. Warto zaprosić ją do ogrodu.
Jeżówka purpurowa do Polski przywędrowała najpierw z Ameryki Północnej, a później z Europy zachodniej.
– Jest piękną ozdobą przydomowych ogródków, rabat w parkach i na skwerach, ponieważ ma atrakcyjny kształt i różnorodność barw kwiatów, które przyciągają owady, które są zapylaczami wielu gatunków roślin i mają znaczący wpływ na zwiększenie bioróżnorodności w przyrodzie są też pokarmem dla motyli, pszczół i trzmieli – wyjaśnia Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Najbardziej znana jest odmiana w kolorze purpurowym i stąd wzięła się jej nazwa – jeżówka purpurowa. Są też odmiany o kwiatach barwy różowej, białej, żółtych, pomarańczowej, zielonkawej. Jeżówka dekoruje zieleńce od lipca do października.
Ale jeżówka to nie tylko roślina ozdobna i pożytek dla owadów.
– Właściwości zdrowotne tej rośliny doceniane są od wieków na świecie. Roślina wykorzystywana była do łagodzenia schorzeń i dolegliwości skórnych po oparzeniach, ugryzieniach, wypryskach. Używano jej także do leczenia przeziębień, gorączki, dolegliwości trawiennych. Obecnie jeżówka purpurowej z powodzeniem jest wykorzystywana w farmacji i kosmetyce – informuje Małgorzata Miłek, zachęcając do bliższego poznania możliwości jej stosowania, a przede wszystkim do zaproszenia jej do ogrodów.
Ale uwaga! Jeżówka purpurowa nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na mniszka lekarskiego, nagietka, arnikę czy krwawnik.