Pasy kwiatowe z co najmniej dwoma wysianymi gatunkami przyciągają o 70 procent więcej naturalnych wrogów szkodników upraw. Tak samo wspierają uprawy coraz popularniejsze w miastach łąki kwietne.
Unia Europejska chce do 2030 roku o 50 procent zmniejszyć stosowanie pestycydów. Mają to umożliwić metody, takie jak, między innymi, przyciąganie większej liczby drapieżnych owadów, które mogą naturalnie kontrolować szkodniki na polach. Temu właśnie mają służyć pasy kwiatowe wzdłuż pól i rowów, popularne na przykład w Danii, a Polsce coraz chętniej zakładane łąki kwietne.
Koniczyna, chabry, maki, nagietki, ostróżka polna, łubin trwały, goździki, cząber, trawy ozdobne, goździki, cząber, trawy ozdobne, a także zioła oraz jaskry, wyka, cynia, czarnuszka damasceńska, facelia, gorczyca, gryka, lawenda, koniczyna, krwawnik, lucerna, świerzbnica, ogórecznik, ostróżka, pszczelnik, rezeda, ruta, jeżówka, słonecznik świetnie udadzą się w uprawie na łące kwietnej.
Dlaczego warto wygospodarować w ogrodzie rabatę na kwietny zakątek?
Jak mówił Marek Jezierski, znany dziennikarz, prowadzący program „Rok w ogrodzie” : – To powrót do dawnych lat, kiedy w każdym ogrodzie była przestrzeń dla tego typu upraw. Łąka kwietna to bardzo wygodna kwitnąca przestrzeń, która służy nie tylko ludziom, ciesząc oczy, ale i owadom. Co ważne, koszona zaledwie raz czy dwa razy do roku, pozwala na zatrzymywanie wody w glebie. Taka łąka to oszczędność czasu i pieniędzy. Warto założyć ją wszędzie tam, gdzie się da, także w przestrzeni publicznej. Gorąco polecam także łąki kwietne zakładane na balkonie w donicach i skrzynkach. Wyglądają znakomicie i prawie że nie wymagają pracy – mówił w Kielcach wielki entuzjasta zieleni.
Wielogatunkowe pasy kwiatowe mogą karmić naturalnych wrogów szkodników przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ kwiaty kwitną w różnych porach. Ponadto różne pożyteczne owady preferują rozmaite kwiaty.
Pasy kwiatowe przyciągają przede wszystkim drapieżne owady, które polują na roślinach – biedronki, pluskwiaki, drapieżne chrząszcze, bzygi czy złotooki. Ta grupa naturalnych wrogów zjada mszyce, wciornastki, przędziorki, a także jaja i larwy różnych szkodników.
Ważne jest również, aby wybrać gatunki kwiatów, takie jak: krwawnik, stokrotka, margerytka i różne baldaszkowate nadają się na pasy kwiatowe, ponieważ mają otwarte kwiaty z łatwym dostępem do pyłku i nektaru, co jest zaletą dla drapieżnych owadów – pasożytniczych os i pszczół samotnic. Pyłek i nektar służą jako suplementy diety, umożliwiając naturalnym wrogom szkodników przetrwanie w przypadku braku ofiary.
