Może zdobić ogrody i tarasy, obrastać ścieżki, trawniki, tworzyć miniżywopłoty lub występować pojedynczo, a dzięki olejkom eterycznym zachwycać także zapachem suszu przez cały rok. Ma również działanie uspokajające, relaksujące i nasenne. Mowa o lawendzie, która od wielu lat z powodzeniem uprawiana jest w polskich ogrodach oraz na plantacjach.
Lawenda nie jest trudna w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu, by cieszyć się bujnymi, aromatycznymi roślinami przez wiele sezonów. Rosnąc w pełnym słońcu na lekkiej glebie o odczynie zasadowym, najlepiej wapiennej, uda się w uprawie każdemu ogrodnikowi.
Zadbać trzeba o regularne odchwaszczanie powierzchni wokół lawendy i umiarkowane podlewanie. Roślina zniesie brak wody, ale nadmierna wilgoć jej nie służy. Pamiętać należy, że wodę trzeba dostarczać bezpośrednio u podstawy rośliny, tuż przy glebie i nigdy nie zraszać łodyg i liści.
Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji lawendy jest jej przycinanie po każdym kwitnieniu, nawet do połowy jej wysokości. Czynność tę należy powtórzyć również na wiosnę, jednak u progu wegetacji usuwać już nieco mniejszą część krzewinki.
Lawenda nie lubi mrozów, więc czasie zimy uchronić ją można przez zniszczeniem, niskimi temperaturami za pomocą włókniny lub gałązek jodłowych, świerkowych czy sosnowych.
Lawendę polskiej produkcji, już z pąkami kwiatowymi kupić można teraz w Kielcach w centrach ogrodniczych.