W Starej Olszówce w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, na plantacji Oaza Lawendy od kilku lat uprawiana jest lawenda – roślina, która ma wiele zalet dla zdrowia i urody. Właśnie trwają lawendowe żniwa. Właścicielami plantacji są państwo Irena i Andrzej Cielestowie, którzy w tym roku zdobyli w Modliszewicach tytuł Mistrza AgroLigi.
Gospodarze oprócz upraw lawendy, prowadzą też Hurtownię Sznurka i Artykułów Przemysłowych, która oferuje środki ochrony roślin, skup zboża, usługi badania zbóż. Ich miłością jest jednak od kilku lat lawenda.
– Na czterech hektarach gruntu założyliśmy jedną z największych, a prawdopodobnie największą plantację lawendy w Polsce. Pierwsza powstała 2017 roku i uprawiamy na niej odmiany: Hidcote, Blue Scent. Każda odmiana różni się nie tylko wielkością i pokrojem, ale również kolorem kwiatostanu i jego zapachem. W 2018 roku powiększyliśmy plantację o kolejne pole na wzgórzu, na której zasadziliśmy odmianę Hidcote – mówią Irena i Andrzej Cielestowie.
Jak twierdzą, lawenda stała się ich pasją, a prowadzenie Oazy Lawendy interesującym pomysłem na życie. Tę niezwykłą roślinę i jej naturalne właściwości gospodarze plantacji wykorzystują także w naszym codziennym życiu.
Położona na niewielkich wzgórzach plantacja lawendy w Starej Olszówce zachwyca widokiem. Krajobraz w porze kwitnienia przypomina piękne fioletowe lawendowe pola w Prowansji.
– Gdy lawenda zaczyna kwitnąć, jest tu po prostu pięknie. W tej chwili jesteśmy na etapie zbiorów. Trwają lawendowe żniwa, przy których jest sporo pracy. Kosimy ją kosiarką, która jest samodzielnie wykonana przeze mnie. Trudno było kupić takie urządzenie dedykowane specjalnie lawendzie, nie udało się nawet maszyny sprowadzić z Francji, więc sam ją zaprojektowałem i wykonałem – mówi Andrzej Cielesta.
Po zebraniu kwiatostanów można je suszyć, produkować z niej cenny hydrolat i olejek oraz inne produkty z jej dodatkiem.
– Lawenda to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu – mówią gospodarze, którzy oprócz żniw już prowadzą produkcję naturalnych olejków eterycznych i hydrolatów z lawendy – naturalny i 100-procentowy olejek, hydrolat, czyli uzyskiwany w procesie destylacji naturalny produkt do pielęgnacji wszystkich typów cery.
Gospodarze zapraszają także wszystkich fotografów do skorzystania z sesji fotograficznej wśród pól lawendy.
Ekologiczną plantację doceniono w tym roku w konkursie AgroLiga organizowanym w Świętokrzyskiem przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w Modliszewicach.
Firma i gospodarstwo ze Starej Olszówki w powiecie jędrzejowskim, zwyciężyło w województwie świętokrzyskim w kategorii Firma. Irena i Andrzej Cielestowie oprócz upraw lawendy, prowadzą też Hurtownię Sznurka i Artykułów Przemysłowych, która oferuje środki ochrony roślin, skup zboża, usługi badania zbóż.
O lawendzie
Lawenda dzięki związkom aromatycznym, zawartym w olejku lawendowym, wpływają uspokajająco na układ nerwowy. Jej zapach uspokaja, łagodzi skutki stresu i napięcia nerwowego. Ususzone kwiaty i liście lawendy można włożyć do płóciennego woreczka i trzymać przy poduszce – pomogą spokojnie przespać noc.
Lawenda wspomaga układ trawienny. Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy są pomocne przy różnych kłopotach z układem trawiennym – pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, przyśpieszają ruchy perystaltyczne jelit.
Lawenda ułatwia leczenie infekcji. Właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze olejku lawendowego czynią go bardzo pomocnym w zwalczaniu różnych infekcji.
Lawenda łagodzi ból. Napary z kwiatów lawendy, które działają rozluźniająco na mięśnie, łagodzą np. bóle miesiączkowe i brzucha, spowodowane nagromadzeniem się gazów. Natomiast zapach tej rośliny jest skutecznym środkiem zwalczającym fizyczne objawy wywołane stresem, np. napięciowe bóle głowy czy migrenę.
Lawenda pomaga na problemy skórne. Ze względu na silne właściwości antyseptyczne, a także w dużym stopniu przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku. Ułatwia też gojenie się ran i przyśpiesza regenerację naskórka.