Książka „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji” opracowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to bardzo interesująca lektura o tradycji województwa świętokrzyskiego w kulinarnym aspekcie.
Została wydana została w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) „Zintegrowanie usług okołorolniczych w województwie świętokrzyskim jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”.
Prezentujemy tradycyjne przepisy zaczerpnięte ze świętokrzyskiej wsi. Niech będą one inspiracją dla młodszego pokolenia i bazą dla rozwoju lokalnej gastronomii i przetwórstwa rolnego oraz wizytówką promującą region świętokrzyski.
Przepisy i zdjęcia zostały udostępnione przez wydawcę – Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Warzywa strączkowe były kiedyś bardzo popularne w kuchni tego regionu. Można powiedzieć, że obok kapusty, ziemniaków i kaszy stanowiły podstawę żywienia ludzi, zwłaszcza na wsi. Kiedyś uprawiano dużo grochu, bobu, soczewicy oraz fasoli, a w trakcie długich zimowych wieczorów łuskano na suche nasiona.
Przepisy na kluski z soczewicy i bób z ziołami i innymi strączkami pochodzą z bardzo starych podań rodzinnych. W rodzinie Ewy Zaczek-Kucharskiej, która podała przepisy na te wyjątkowe dania, tradycje kulinarne były starannie pielęgnowane. Babcia, prababcia i praprababcia pani Ewy miały dar kulinarny, dzięki któremu potrafiły zrobić „coś z niczego”. Przepisy są tu przekazywane z pokolenia na pokolenie i do dziś wzbudzają uznanie smakoszy.
Bób z ziołami i innymi strączkami
Składniki: 1/2 kg bobu świeżego łuskanego, 4 szt. pomidorów świeżych, 1 mała cukinia, 1 garść słodkiej kapusty, 1 cebula, świeże zioła – majeranek, bazylia, tymianek, cząber, sól, pieprz ziołowy, miód, olej rzepakowy do smażenia.
Sposób przygotowania: Bób ugotować do miękkości. Cebulę drobno pokroić. Do garnuszka wlać olej, wrzucić cebulę, sól, kminek, pomidory, cukinię, świeże zioła, bób i pokrojoną kapustę. Całość poddusić do miękkości. Doprawić do smaku i posypać świeżymi ziołami.
Przepis podała: Ewa Zaczek-Kucharska z Gospodarstwo agroturystyczne „Lipówka” w Brudzowie.