101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
czwartek, 25 kwietnia, 2024

GROCH

Groch
Groch

Groch (Pisum L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny bobowatych. Obejmuje według różnych źródeł od 2 do 7 gatunków. W stanie dzikim rosną one w Azji południowo-zachodniej pomiędzy zachodnią Turcją, północnym Egiptem i północno-zachodnim Iranem. We florze Polski występuje tylko groch zwyczajny – zarówno jako dziko rosnący antropofit (podgatunek polny grochu zwyczajnego (P. sativum subsp. arvense), jak i roślina uprawna (groch zwyczajny typowy P. sativum L. subsp. sativum). Przedstawiciele rodzaju występują w naturze w miejscach skalistych, na przydrożach, w winnicach, na terenach ruderalnych. Nasiona grochu zwyczajnego są jadalne i znane są ze znalezisk w osadach ludzkich sprzed 7 tysięcy lat p.n.e.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

100 g ugotowanego grochu zawiera 118 kalorii. Groch jest także źródłem węglowodanów i tłuszczu, a także dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Witaminy, które znajdziemy w grochu to: witamina K, witamina A, witamina C, tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6 oraz kwas foliowy. Groch to źródło minerałów: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk i sód.

PORADY

Groch można wysiewać już od wczesnej wiosny, gdy temperatura gruntu osiągnie 2 °C, rośliny rosną najlepiej w temperaturze 13–18 °C. Nie rozwija się dobrze w ostrym słońcu. Niektóre odmiany osiągają dojrzałość już po 2 miesiącach od wysiewu. Rośnie najlepiej w lekko kwaśnej, dobrze nawodnionej, ale nie podmokłej glebie. Dla uniknięcia chorób, nie należy wysiewać rośliny ponownie w tym samym miejscu przed upływem pięciu lat.

CIEKAWOSTKI

Fundamentalne badania nad dziedziczeniem na grochu zwyczajnym (Pisum sativum), które zaowocowały sformułowaniem praw Mendla, prowadził prekursor genetyki Gregor Mendel.

POPULARNE ODMIANY

Rodzaj / Odmiana Termin siania / sadzenia Termin zbioru
Cukrowy
Bajka – odmiana późna Grunt: III-IV VI-VII
Iłówiecki – odmiana wczesna Grunt: III-IV VI-VII
Łuskowy
Cud Kelvedonu – odmiana wczesna Grunt: III-IV VI-VII
Meteor Dziekanowski – odmiana wczesna Grunt: III-IV VI-VII
Nefryt – odmiana wczesna Grunt: III-IV VI-VII
Sześciotygodniowy – odmiana wczesna Grunt: III-IV VI-VII
Telefon – odmiana późna Grunt: III-IV VI-VII

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA