101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
wtorek, 23 kwietnia, 2024

JABŁKO

Jabłko
Jabłko


Jabłko
 – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń Malus. Jabłka odmian uprawnych o mieszańcowym pochodzeniu, uznawanych za gatunek jabłoń domowa Malus domestica, są istotnym komercyjnie owocem o soczystym i chrupkim miąższu. Są spożywane na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

W 100 g jabłek ze skórką wartości mogą być następujące: kalorie – 52 kcal, białko – 0,26 g, tłuszcz – 0,17 g, węglowodany – 14 g, błonnik – 2,4 g. Owoc ten to źródło witaminy C, E, K, witamin z grupy B (kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina) oraz beta-karotenu (prowitamina wit. A). W jabłkach kryją się takie cenne dla naszego zdrowia minerały jak: wapń, żelazo, magnez, sód, potas, fosfor oraz cynk.

PORADY

W przypadku jabłoni występują pojęcia takie jak dojrzałość zbiorcza oraz dojrzałość konsumpcyjna. Dojrzałość zbiorcza jest to czas optymalny zerwania jabłuszek z drzewa. Natomiast dojrzałość konsumpcyjna (spożycia) oznacza że owoc nabrał pełni swoich walorów smakowych i w czasie konsumpcji można się cieszyć w pełni ich smakiem. Drzewa jabłoni sadzimy wiosną  ponieważ ten termin jest bardzo korzystny ze względu na warunki atmosferyczne. Termin jesienny jest również stosowany, lecz bardzo rzadko. Jest to czas od końca września do końca października.

CIEKAWOSTKI

Jabłko Adama, grdyka, wyniosłość krtaniowa (łac. pomum Adami s. prominentia laryngea) – u ludzi widoczne na szyi uwydatnienie chrząstki tarczowatej (chrząstki krtani) rozwijające się po dojrzewaniu, zwłaszcza u mężczyzn. Nie ma odpowiednika u innych ssaków.
Nazwa pochodzi od biblijnego Adama – pierwszego mężczyzny. Według legendy po zjedzeniu zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła, jego kawałek miał utknąć Adamowi w gardle.

POPULARNE ODMIANY

Odmiana Termin sadzenia Termin zbioru / spożycia
Odmiany wczesne
Geneva Early III-IV 2 poł. VII – 1 poł. VIII
Oliwka Żółta (Papierówka) III-IV 2 poł. VII – 1 poł. VIII
Piros III-IV 2 poł. VIII
Close (Klos) III-IV 2 poł. VII
Odmiany jesienne
Lobo III-IV poł. IX / X-XII
Paulared III-IV pocz. IX / 2 poł IX
Królowa Renet III-IV 1 poł. IX / X-XII
Malinowa Oberlandzka (Malinówka) III-IV 2 poł. IX / X-XII
Odmiany zimowe
Cortland III-IV koniec IX / XI-I
Elise III-IV koniec IX / XI-I
Gala i jej sporty III-IV 2 poł. IX / X-I
Golden Delicious III-IV pocz. X / XI-II

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA