101,4 MHz | 90,4 Kielce | 100,00 MHz Włoszczowa DAB+ M10D 215,072 MHz
Zadzwoń do studia 41 200 20 20
środa, 9 października, 2024

MORELA

Morela
Morela

Morele – owoce moreli pospolitej, m. zwyczajnej (Prunus armeniaca L.). Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, rodzimy obszar jej występowania obejmuje Kirgistan, Chiny i Koreę. Jako gatunek introdukowany rośnie dziko także w Japonii. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.

WARTOŚCI ODŻYWCZE / KALORYCZNE

Błonnik, flawonoidy, garbniki, pektyny, kwasy organiczne, witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, fosfor, potas, żelazo. witamina PP.

PORADY

Wymaga dużej ilości światła i ciepła, źle znosi długotrwałe opady, owoce wówczas masowo pękają i gniją. W zimie wytrzymuje mrozy do –30 °C, jednak rozwija się bardzo wcześnie na wiosnę i dlatego w Polsce jej kwiaty często przemarzają. W okres owocowania wchodzi w 4-5 roku po posadzeniu. Koronę prowadzi się w formie kulistej, lub szpalerowej, gdy morela uprawiana jest przy ścianie domu. Cięcie ogranicza się tylko do usuwania gałęzi chorych.

CIEKAWOSTKI

Niektórzy znawcy roślin biblijnych uważają, że w Biblii pod hebrajskim słowem tappûaḥ kryje się jabłoń dzika lub morela zwyczajna. Ma to miejsce w 3 miejscach: Pieśń nad pieśniami 2,3 i 8,5 oraz Księga Joela 1,12. M. Zohary wyklucza morelę, gdyż nie jest ona rodzima dla Ziemi Świętej, F. N. Hepper jednak ją akceptuje, przypominając, że Salomon miał w swoim ogrodzie wiele gatunków sprowadzonych z odległych nawet krajów. Ponadto w owym czasie, w epoce wojen, podbojów i rozkwitu gospodarczego sprowadzano rośliny, często wraz z bryłą ziemi i zakładano nowe ogrody.

POPULARNE ODMIANY

Odmiana Termin sadzenia Termin zbioru / spożycia
Odmiany wczesne
Early Blush X / III-IV 1 poł. VII
Early Orange X / III-IV 2 poł. VII
Orangered X / III-IV 2 poł. VII
Sophia X / III-IV poł. VII
Odmiany średnio wczesne
Goldrich X / III-IV 1 poł. VIII
Hargrand X / III-IV 1 poł. VIII
Moorpark X / III-IV 1 poł. VIII
Odmiany późne
Darina X / III-IV poł. VIII
Sirena X / III-IV 2 poł. VIII
Bergeron X / III-IV 2 poł. VIII

KALENDARZ KONSUMENTA I ROLNIKA