Rzodkiewka jest jedną z najwcześniej pojawiających się nowalijek. To smaczne i zdrowe warzywo w łatwy sposób można uprawiać samodzielnie w ogrodzie. Zwykle zjadamy jej korzeń, ale jadalne, cenne dla zdrowia i smaczne są też liście rzodkiewki.
W rzodkiewce przede wszystkim należy docenić witaminy, m.in.: C, B1, B2, K, liczne składniki mineralne, takie jak.: potas, wapń, miedź, mangan, żelazo, cynk czy magnez. Rzodkiewka jest też cennym źródłem błonnika.
Rzodkiewkę z powodzeniem można wyhodować we własnym ogródku czy na balkonie. Siać ją można od wczesnej wiosny aż do jesieni. Warzywo ma krótki okres wegetacji i dlatego na jej zbiór jest czas już po około 4 tygodniach od wysiewu.
Nasiona rzodkiewki kiełkują nawet w temperaturze 2-3 oC, a młode siewki wytrzymają nawet temperaturę do -4oC. Jednak najlepiej roślinki rozwijają się w temperaturze 8-15 oC w dzień i 5-12 oC w nocy. Wyższe temperatury w połączeniu z brakiem wody powodują jej parcenie.
Rzodkiewka lubi piaszczyste lub gliniaste gleby, o lekko kwaśnym odczynie oraz niezbyt suchą i zbitą glebę, która może utrudniać jej kiełkowanie. Warto pamiętać, że nadmiar wody może sprzyjać chorobom i deformacjom korzenia. Warzywo woli chłodniejsze temperatury niż upały.
Najpopularniejsze u nas odmiany to m.in.: Carmen, Bona, Fiesta, Gama, Opolanka. Odmiany o białym, żółtawym, fioletowym, a nawet prawie czarnym korzeniu rosną na przykład w Azji.
Rzodkiewka to smaczny dodatek do twarożku. Wystarczy tylko drobno ją pokroić lub zetrzeć na tarce. Może być łączona z sałatą, pomidorem, ogórkiem lub szczypiorkiem. Z liści rzodkiewki można przyrządzić zielone pesto jako sos do makaronu. Korzenie rzodkiewki można także kisić.