Gorczyca pochodzi z rejonu Morza Śródziemnomorskiego oraz Europy południowo-wschodniej. Znana jest od tysięcy lat. Rzymianie dodawali ją do każdej wyszukanej potrawy. Gorczyca występuje w kilku gatunkach i ma mocny smak. Znakomicie konserwuje przetwory i jest niezastąpiona w kuchni.
Popularne odmiany to: gorczyca biała, czarna i sarepska.
W zależności od techniki przerobu uzyskuje się z niej olej, który ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Wykorzystywana jest też do celów technicznych.
Makuchy, ze względu na olejki gorczyczne, nie nadają się na paszę dla zwierząt, ale są cennym surowcem do produkcji musztardy.
Nasiona gorczycy czarnej lub sarepskiej stosowane są do sosów, a gorczyca biała używana jest do marynowania, jako środek silnie konserwujący. Oprócz tego stosuje się ją do aromatyzowania korniszonów i warzyw w occie, kiszonek oraz przetworów wędliniarskich. Mieloną gorczycę dodaje się do tłustych mięs, kiełbas, gotowanych ryb, gorących i zimnych sosów, zapiekanek, duszonych warzyw, a pokrojone świeże listki do sałatek.
Oprócz szerokich walorów przyprawowych gorczyca może być stosowana w gospodarstwie domowym dla usunięcia brzydkiego zapachu garnków, poprzez włożenie stłuczonych kilku nasion i zalanie ich wodą. W medycynie stosuje się ją w formie sproszkowanej do okładów poprawiających krążenie krwi a także do uśmierzania bólu i stanów zapalnych, reumatycznych i artretycznych.
Leśna musztarda
Składniki: 12 łyżek białej gorczycy, 2 łyżki octu winnego, 2 łyżki miodu (lub więcej, jeśli musztarda ma być słodsza i delikatniejsza), sól, pieprz, olej sosnowy.
Sposób przygotowania: Gorczycę wsypujemy do miski lub słoja i zalewamy przegotowaną letnią wodą. Odstawiamy na noc. Następnego dnia odsączamy gorczycę i przekładamy do dużego moździerza lub makutry. Rozcieramy tak, aby nadać jej odpowiednią konsystencję – jeśli musztarda ma być gładka, bez ziarenek, ucieramy dłużej. Dodajemy ocet, doprawiamy miodem, solą i pieprzem. Ucieramy dalej, dolewając stopniowo olej, który nie tylko nada musztardzie piękny aromat sosny, lecz także sprawi, że będzie bardziej aksamitna. Do ucierania musztardy można również użyć blendera. Nagrzewający się blender może jednak sprawić, że musztarda straci ostrzejszy smak. Gotową musztardę przekładamy do słoika i zamykamy. Można doprawić ją według własnego uznania, na przykład startym na bardzo drobno majerankiem.
Przepis podała: Bogumiła Grabowska (archiwum Lasów Państwowych).