Lipiec to nie tylko czas intensywnego wzrostu i rozwoju zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych, ale i wielu prac polowych, ważnych dla plonowania i ochrony upraw.
Pierwsza połowa lipca to czas intensywnych sianokosów. Rolnicy zbierają suchą trawę, ale również gromadzą pokarm na czas zimowy w postaci kiszonek. Oprócz tego dużymi krokami zbliżają się żniwa, na początek rzepakowe. Rozpoczęcie zbioru może nastąpić dopiero po osiągnięciu dojrzałości rzepaku, a do tego czasu rośliny muszą pozostać na polu.
W lipcu rolnicy powinni uważnie lustrować pola ziemniaczane i plantacje buraków cukrowych. Zalecane jest też wykonanie zabiegów fungicydowych mających na celu ochronę ziemniaków przed zarazą ziemniaczaną oraz buraków przed chwościkiem buraczanym.
Częste lipcowe deszcze i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi chwastów. Co za tym idzie, rolnicy muszą dokonywać zabiegów agrotechnicznych związanych z ich usuwaniem. Posiadacze uprawy ekologicznej zmuszeni są do wykonywania tych czynności ręcznie, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Właściciele plantacji ziemniaków lustrują swoje uprawy w kierunku stonki ziemniaczanej. Jeśli pojawi się na ich uprawach, muszą zastosować środki chemiczne bądź usunąć ją ręcznie.
Rolnicy w lipcu pochłonięci są już przygotowaniami do zbliżających się żniw. W tym celu przygotowują silosy i sprzątają spichrze na zboże. Dodatkowo ważnym elementem prac jest właściwe przygotowanie sprzętu, który posłuży do zbioru zbóż. Muszą sprawdzić, naprawić i wymienić nadmiernie zużyte w poprzednich sezonach części kombajnu oraz instalację elektryczną i hydrauliczną. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów, i co za tym idzie również nerwów. Przegląd maszyny przed żniwami jest niezwykle ważny, gdyż czas w którym wykorzystujemy kombajn podczas jest bardzo krótki, ale dość intensywny. W związku z tym nie trzeba przypominać, że sprawność techniczna maszyny, poszczególnych jej zespołów, decyduje o bezpieczeństwie pracy z kombajnem.