Listopad jest dość wymagającym miesiącem dla ogrodników. Mimo zakończenia zbiorów warzyw i owoców, nie należy zapominać w tym miesiącu o pracach porządkowych na działkach i zabezpieczeniu roślin przed mrozami i opadami.
Jeżeli w ogrodzie są warzywa korzeniowe, kapustne lub owocowce i orzechy listopad jest ostatnim momentem, aby zebrać resztę plonów. Troski przed zimą wymaga też trawnik, z którego należy zgrabić liście, aby zapewnić mu dostęp światła słonecznego. Grabienie liści umożliwi mu prawidłowy wzrost przez cały rok. Zgrabione, suche liście można wykorzystać do produkcji kompostu w kompostowniku lub ochrony roślin przed mrozem.
Zanim ziemia zamarznie na dobre, warto ją przekopać, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie. Dzięki temu zabiegowi gleba zmagazynuje więcej wody, struktura ziemi poprawi się, a wydobyte na powierzchnię szkodniki wymarzną. Przekopana ziemia będzie lepszym podłożem do sadzenia roślin na wiosnę.
Listopad to również ostatnia chwila, aby ochronić rośliny przed mrozem. Aby to zrobić, warto je okryć. Z tą czynnością należy jednak poczekać aż do pierwszych przymrozków. Jeżeli okryjemy rośliny zbyt wcześnie, kiedy jeszcze jest ciepło, stworzymy doskonałą kryjówkę dla gryzoni, które zaczną się posilać cebulkami roślin ozdobnych.
Zanim nadejdzie zima warto zadbać o ochronę swoich ogrodowych nasadzeń. Nie wszystkie będą jednak wymagać wykorzystania agrowłókniny lub nasypów wykonanych, np. z gałązek iglastych. Te wykorzysta można do wieloletnich roślin, ponieważ niektóre z nich mogą być wrażliwe na niskie temperatury, np. lawenda, pustynnik, zawilec japoński czy trawy ozdobne.
Należy zwrócić uwagę na rośliny posadzone tej jesieni. Są one jeszcze słabo ukorzenione, dlatego wymagają dodatkowej ochrony w nadchodzącym okresie zimowym. Do osłaniania roślin służy wiele materiałów izolacyjnych, w tym zgrabione, suche liście, słoma, stroisz, agrowłóknina biała, kora, trociny, a nawet folia bąbelkowa i styropian, które warto wykorzystać do ocieplenia donic w ogrodzie i na tarasie.
Aby po wiosennych roztopach nie martwić się zniszczonymi, zbrązowiałymi pędami drzew i krzewów zimozielonych, warto zabezpieczyć je przed zimowymi chłodami oraz śniegiem. Mimo że rośliny, takie jak tuje czy jałowce są mrozoodporne, ciężki śnieg może połamać lub odkształcić ich gałązki, tworząc w środku rośliny nieestetyczną wyrwę. Aby temu zapobiec, warto owinąć sznurkiem lub taśmą tkaną zimozielone drzewka. Takie zabezpieczenie pozwoli nasadzeniom przetrwać chłodny i wietrzny okres. Jeżeli w listopadzie spadnie śnieg, regularnie należy strącać go miotłą z wiotkich gałęzi tui, cyprysów i jałowców. Warto to robić jak najczęściej, chroniąc rośliny przed złamaniem. Świeży, puszysty śnieg można usunąć znacznie łatwiej niż zamarznięte białe bryły.