Łuparka do drewna, czyli elektryczna siekiera to narzędzie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych. Łatwo poradzi sobie z rozłupywaniem i rozdrabnianiem nawet dużych kloców drewna, co zimą przy ogrzewaniu domostw oszczędza siły.
Do czego wykorzystuje się łuparki?
Łuparka do drewna, nazywana też rębakiem, jest urządzeniem służącym do rozłupywania oraz rozdrabniania drewna. Korzystają z takich narzędzi sadownicy czy leśnicy, ale z powodzeniem łuparka może też służyć do użytku prywatnego, jest bowiem dobrą alternatywą dla tradycyjnych narzędzi, takich jak siekiery czy piły i co ważne jest zdecydowanie bardziej efektywna i wygodna w użytkowaniu. W gospodarstwie domowym przyda się jesienią i zimą, gdy potrzebujemy drewna na opał do pieca oraz kominka, ale również latem, gdy rozpocznie się sezon grillowy oraz czas na rozpalanie ognisk.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łuparek do drewna, a mianowicie świdrowe oraz hydrauliczne. Te pierwsze wyposażone są w specjalny świder, który wkręca się w kłodę drewna i pod wpływem dużego nacisku rozłamuje je na mniejsze części. Modele hydrauliczne są nieco bardziej skomplikowane w budowie, a do samego rozłupywania drewna służy wmontowane w nie ostrze. Oba warianty nadają się do użytku domowego, zwłaszcza, gdy wybierze się mniejsze modele.
Jakie są zalety łuparek do drewna?
Przede wszystkim warto podkreślić, że łuparki są bardzo proste w obsłudze. Większym wyzwaniem będzie bowiem przenoszenie kłody, aniżeli sam proces cięcia. Z tego względu jest to dobre rozwiązanie także dla starszych, którzy nie mają już tyle siły i energii, aby korzystać z ręcznych metod. Wykorzystanie łuparki w użytku prywatnym wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Czasu, gdyż urządzenie działa szybko i efektywnie. Gotowe drewno jest z kolei znacznie droższe od kupowanych kłód, więc pieniądze zainwestowane w maszynę bardzo prędko się zwrócą, a na przestrzeni paru sezonów będą oznaczały znacznie mniejsze wydatki na surowiec, a co za tym idzie sporą oszczędność gotówki. Warto podkreślić, że taki sposób łupania drewna jest po prostu zdecydowanie bezpieczniejszy, bowiem w przypadku klasycznej siekiery trzeba zachować dużą czujność, a i tak trzeba się liczyć z ryzykiem wypadku związanego z uderzeniem się samym przyrządem czy odłamkiem drewna.