Mimo że ogrodowe rośliny nadal śpią, dla ogrodników luty jest miesiącem coraz bardziej intensywnych przygotowań do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Czym muszą się zająć? Na co zwrócić uwagę?
W lutym w ogrodzie sporo się dzieje. Czujny ogrodnik zauważy subtelne zwiastuny wiosny, więc należy wykonać wszelkie konieczne prace i dobrze przygotować ogród na nadejście nowego sezonu.
Drzewka i krzewy owocowe
Prace na przedwiośniu warto rozpocząć od sadu i znajdujących się w nim drzew oraz krzewów owocowych. Oto lista spraw do załatwienia w lutym:
- cięcie drzew – wykonujemy cięcie jabłoni i grusz oraz krzewów jagodowych, agrestu, malin i porzeczek. Usuwamy gałęzie stare, uszkodzone, rosnące zbyt blisko siebie i ku środkowi korony oraz połamane. W czasie zimowego cięcia wycinamy także suche pędy. Powstałe rany należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą o działaniu przeciwgrzybiczym, aby chronić drzewka owocowe przed wnikaniem przez nie patogenów chorobotwórczych;
- bielenie pni drzew – zabieg ten zabezpiecza drzewa przed pękaniem ich kory. Pnie powinny być bielone przed nastaniem zimy, ale zdarza się, że deszcz zmywa wapno – warto więc sprawdzić i uzupełnić ewentualne ubytki;
- oczyszczanie z pozostałych na gałęziach starych owoców – zaschnięte owoce to siedlisko patogenów chorobotwórczych. Należy usunąć wszystkie stare owoce;
- opryski przeciw kędzierzawości liści na brzoskwiniach. Przyda się więc miedzian i Syllit 65 WP – poczekaj jednak aż temperatura ustabilizuje się na poziomie ok. 8 stopni Celsjusza. Pod koniec miesiąca zrób też przegląd śliw – jeśli w poprzednim sezonie chorowały na torbiel śliw, wykonaj oprysk przed pękaniem pąków.
Drzewka ozdobne
W przypadku krzewów ozdobnych warto wykonać cięcie, biorąc oczywiście pod uwagę ich pory kwitnienia. Krzewy kwitnące latem przycinamy więc właśnie teraz, aby zagęściły się i obficie kwitły. Są to hortensje bukietowe, krzewuszki i budleje. Z zabiegiem tym najlepiej poczekać na koniec lutego, aż temperatura unormuje się lekko powyżej zera.
Nie przycinamy na razie krzewów kwitnących wiosną, takich jak dereń, forsycja, lilaki – zabieg ten wykonać należy po ich kwitnieniu. Stare krzewy można odmłodzić krótko je przycinając.
Warzywnik
Grządka z warzywami powinna zostać uprzątnięta ze starych liści, suchych pędów. Z ziemi należy wyjąc warzywa zimowe. W lutym można siać niektóre gatunki warzyw – tych o długim okresie wegetacji i wczesnowiosennych, jak na przykład pomidory, cebulę, pora, warzywa kapustne i paprykę.
Do wysiewu nasion warto wykorzystać tzw. wielodoniczki lub doniczki tofrowe i postawić na parapecie okiennym. Gdy siewki wyrosną, możesz przenieść je do większych doniczek, a po ustąpieniu wiosennych przymrozków, do gruntu. Zwykle ma to miejsce w drugiej połowie maja.
Jeśli mamy w naszym ogrodzie rosnące w gruncie wczesne odmiany warzyw, to należy je zabezpieczać przed mrozami okrywając folią lub włókniną.
Przeglądamy przechowywane cebule oraz szklarnię. W razie potrzeby naprawiamy uszkodzenia powstałe w czasie zimy. Myjemy szyby, przeprowadzamy pierwsze porządki i nawozimy obornikiem, aby szklarnia była gotowa na przyjęcie warzyw.
Rośliny ozdobne
Rośliny ozdobne także wymagają przeglądu. Należy sprawdzić ich zimowe okrywy oraz przechowywane cebule roślin, takich jak kanny, mieczyki czy tulipany i wyrzucić wszystkie chore egzemplarze. Część z nich możesz umieścić w doniczkach i temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, dzięki czemu szybciej zakwitną.
Luty w ogrodzie to również czas, aby przygotować rozsady roślin jednorocznych kwitnących latem, na przykład petunii czy pelargonii. Teraz właśnie należy również przeprowadzić wysiew nasion roślin wcześnie kiełkujących oraz wysiać nasiona roślin jednorocznych. Kwiaty jednoroczne w lutym wysiej do donic i przenieś do gruntu, gdy zrobi się cieplej. Przy okazji przytnij rośliny zimujące w chłodnych pomieszczeniach – fuksję i oleander.