Sejmik województwa świętokrzyskiego 27 marca br. zdecydował o utworzeniu Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego dla ochrony unikatowej w skali Europy przyrody. Do utworzenia Parku konieczne są jeszcze rozmowy z samorządami oraz regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
Sandomiersko-Nadwiślański Park Krajobrazowy zaplanowano na obszarze ponad 20 tysięcy hektarów powierzchni w 10 gminach powiatów sandomierskiego i opatowskiego. Jego zadaniem ma być ochrona przyrody, krajobrazu, historii i kultury tego obszaru.
Pod uwagę wzięto ochronić ma dolnokambryjskie łupki Gór Pieprzowych, które są najstarszymi skałami osadowymi w Polsce, a także osady najmłodsze osady – łachy i mady wiślane.
Chronione będą cenne starorzecza, zalewane muliste brzegi rzek, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, odgrywające ważną rolę dla bogactwa gatunków ptaków lęgowych i migrujących, jak: czapla biała, nadobna, bocian czarny czy kulon, ryb, jak różanki, kozy, piskorze oraz ssaki, jak bóbr, wydra.
Pod ochronę ma być wzięty teren z cennymi obiektami historycznymi i kulturowymi, jak jedno z najstarszych miast w Polsce, położony w centralnej części parku Sandomierz.
Utworzenie parku mogłoby przyczynić się do zwiększenia dochodów gmin położonych na tym terenie, w związku z rozwojem turystyki, agroturystyki, produkcji ekologicznej żywności oraz produktów regionalnych.