Zmienna aura – najpierw susza, a potem ulewne deszcze – i wysoka temperatura nie sprzyjają zdrowiu ogórków w szczycie ich sezonu wegetacyjnego. Plantatorzy muszą prowadzić obserwację upraw i wykonywać zabiegi na mączniaka. To grzyb, który szybko niszczy plantację.
Jak informuje Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, objawy mączniaka prawdziwego widać na zewnętrznej stronie liścia w postaci początkowo drobnych, okrągłych, białych plamek, które później łączą się w większe skupiska i tworzą biały, mączysty nalot, niekiedy pokrywający cały liść.
Mączniak rzekomy zaś pojawia się na spodzie liści i ma postać obfitego, brunatnofioletowego nalotu zarodników. Plamy na liściach szybko żółkną i brązowieją, a następnie zasychają. Zarodniki grzyba przenoszone są na inne rośliny przez wiatr.
Jak walczyć z mączniakiem?
– Najskuteczniejszą ochroną jest częsta obserwacja roślin i wykonywanie zabiegów ochronnych środkami do zwalczania mączniaka, co ważne, aktualnymi na dany rok. Trzeba uprawiać odmiany odporne na mączniaka, a plantacje zakładać z dala od zbiorników wodnych. Chemiczne zabiegi ochronne powinno się przeprowadzać systematycznie, co 7-10 dni z zachowaniem okresów karencji i prewencji – tłumaczy Małgorzata Miłek.