Magnolie są jednym z symboli wiosny i właśnie teraz nadeszła pora ich kwitnienia. Roślina, która już na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach, zaskakuje barwą i wielkością kwiatów oraz zapachem. Jak o nią zadbać i jak wykorzystać?
Magnolie są jednymi z najstarszych i najbardziej prymitywnych drzew liściastych na świecie. Jest ich ponad 200 gatunków. Kolebką tej rośliny jest wschodnia Azja oraz Ameryka. Magnolia do Europy trafiła z Azji, a dokładnie z Chin na przełomie XVII i XVIII wieku dzięki słynnemu francuskiemu botanikowi Karolowi Linneuszowi, który w hołdzie dla innego uczonego Pierre’a Magnola – dyrektora ogrodu botanicznego Montpellier nazwał gatunek jego nazwiskiem. W Polsce pojawiła się dopiero w pierwszej połowie XIX wieku jako okaz zdobiący parki dworskie, arboreta i ogrody botaniczne. Z początkiem lat 90. XX wieku wzrosło zainteresowanie na rośliny obce w ogrodach przydomowych i właśnie wtedy roślina ta stała się popularna. Co ciekawe, magnolie zapylane przez chrząszcze, a nie pszczoły.
Magnolie możemy podzielić na okazy wczesne, które kwitną przed rozwojem liści i późniejsze, które rozkwitają już po wypuszczeniu liści. Właśnie teraz zakwitają te wczesnych odmian.
Mało kto wie, że płatki magnolii to także produkt spożywczy. Doskonale nadają się do smażenia. Magnolia ma bardzo intensywny zapach, co oznacza, że także jej smak jest wyraźny i dlatego niektórzy ją uwielbiają, a inni nie przepadają za jej płatkami. Magnolię możemy nie tylko smażyć, ale też zamarynować płatki w zalewie octowej i dodawać do sałatek, spaghetti czy serwować jako dodatek do sushi. Ale magnolię traktujemy bardziej jako przyprawę, aromatyczny dodatek i zjadamy w niewielkiej ilości. Jeśli te aromatyczne kwiatki dodamy do śmietanki i podgrzejemy, mamy aromatyczną, pachnącą, wiosenną bazę do lodów, kremów czy sernika.
Uprawa magnolii w naszym klimacie nie jest łatwa, a same rośliny bywają dość kapryśne. Jak dbać o nie w naszych ogrodach.
- Magnolii się nie przycina, ponieważ roślina źle znosi cięcie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można usunąć uschnięte gałęzie lub skrócić te, które grożą złamaniem, ale robimy to zawsze po kwitnieniu, najlepiej do sierpnia, ponieważ magnolia to gatunek, który zawiązuje pąki kwiatowe przed zimą.
- Magnolie źle znoszą przesadzanie z uwagi na płytki, słaby system korzeniowy, kruche drewno i delikatne korzenie.
- Magnolie są wrażliwe na mróz, dlatego w naszym kraju we wczesnej fazie rozwoju i w szczególnie mroźne zimy rośliny te wymagają okrywania oraz zabezpieczenia przed przymrozkami. Najlepiej posadzić magnolię w miejscu nasłonecznionym lub w lekkim półcieniu, osłoniętym przed chłodnymi wiatrami. Gdy magnolia wczesną wiosną przemarznie, to nie wyda kwiatów.
- Magnolie nie znoszą suszy, dlatego trzeba je regularnie podlewać szczególnie w czasie upałów i jeśli jest to młody okaz.
- Nie podlewamy magnolii po liściach, ponieważ woda na liściach sprzyja rozwojowi chorób bakteryjnych i grzybowych.
- Magnolie muszą mieć właściwe podłoże i najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej, świeżej, lecz lekkiej i przepuszczalnej glebie (piaszczysto-gliniastej) o odczynie pH najlepiej w granicach 5-6. Dobrze jest przed posadzeniem magnolii wzbogacić ziemię obornikiem i torfem.
- Magnolie są odporne na większość chorób i szkodników, lecz młode okazy mogą padać ofiarą przędziorków lub mszyc. Przy pierwszych oznakach należy zastosować odpowiedni preparat.