Piętnastego października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Święto jest ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Ma podkreślać kluczową dla rozwoju obszarów wiejskich w skali globalnej rolę kobiet – ich zaangażowania w walkę ze skrajnym ubóstwem, głodem i zmianami klimatycznymi.
Kobiety mieszkające na wsi mają swoją liczną reprezentację w gronie beneficjentów działań realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To nie tylko członkinie kół gospodyń wiejskich, lecz także m.in. młode rolniczki czy przedsiębiorczynie. Aktywności pań nie da się nie dostrzec.
Szczególnie widoczna jest ona w działalności Kół Gospodyń Wiejskich, które nie tylko propagują kulturę i zwyczaje ludowe, ale również aktywizują lokalne społeczności.
W Polsce działa obecnie około 16 tysięcy kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 roku, ok. 2,5 tysiąca kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 roku o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 roku – Prawo o stowarzyszeniach.
W województwie świętokrzyskim działa ponad 880 Kół Gospodyń Wiejskich.