Jak pokazało badanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z mieszkania na wsi zadowolonych jest 75,4 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 87,4 proc. rolników.
Jednak, gdyby zaistniała możliwość przeprowadzki do miasta… skorzystałby z niej co czwarty mieszkaniec wsi.
Ponad połowa mieszkańców wsi, mając na uwadze wojnę w Ukrainie uważa, że mieszkanie na wsi nie daje większego poczucia bezpieczeństwa niż mieszkanie w mieście. Myślą tak częściej osoby niezwiązane z rolnictwem (56,5 proc.) aniżeli rolnicy (47,5 proc.).
Oceniając jakość życia w swojej miejscowości, mieszkańcy obszarów wiejskich są najbardziej zadowoleni z: bezpieczeństwa w miejscowości (70,1 proc.), dostępu do sieci kanalizacyjnej (69,9 proc.) oraz dostępu do sieci wodociągowej (68,0 proc.).
Dwóch na pięciu mieszkańców wsi jest natomiast niezadowolonych z możliwości studiowania, a co trzeci z możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych i poziomu wykształcenia osób dorosłych.
Zdaniem mieszkańców wsi na obszarach wiejskich w pierwszej kolejności należy poprawić dostęp do opieki zdrowotnej (54,6 proc.), dostęp do pozarolniczych miejsc pracy (41,2 proc.) oraz możliwości dojazdu do innych miejscowości środkami komunikacji zbiorowej, np. dojazdu do pracy autobusem, dojazdu do szkoły itp. (38,3 proc.)
W opinii co trzeciego mieszkańca wsi kobietom jest trudniej zostać sołtysem lub radnym w gminie niż mężczyznom. Argumentowano to przede wszystkim faktem, że mieszkańcy/głosujący obawiają się, że kobieta nie będzie potrafiła pogodzić funkcji sołtysa czy radnego z obowiązkami zawodowymi lub rodzinnymi (41,1 proc.).
Niemniej jednak kobiety częściej niż mężczyźni wskazywały także, że powodem, dla którego kobietom jest trudniej zostać sołtysem lub radnym w gminie niż mężczyznom jest fakt, że kobiety znacznie rzadziej kandydują na takie stanowiska/funkcje” oraz że panuje przekonanie, że „zajęcia tego rodzaju nie są dla kobiet”.
Największy wpływ na zatrzymanie lub ograniczenie odpływu osób młodych z obszarów wiejskich miałyby „wsparcie dla rodzin z dziećmi” (35,1 proc.), „niższe koszty budowy lub zakupu domu/mieszkania na wsi” (28,5 proc.) oraz „miejsca pracy na terenie gminy/powiatu” (26,2 proc.).