Podczas Forum Rolniczego w Kielcach dyskutowano między innymi o mikrobiogazowniach rolniczych. Zastanawiano się, czy są one szansą na samowystarczalność energetyczną małych gospodarstw rolnych.
Wśród prelegentów uczestniczących w Forum był Krzysztof Jakubas z Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, instytucji, która prowadzi również działalność w zakresie wspierania odnawialnych źródeł energii szczególnie na terenach wiejskich.
Jak tłumaczył w swoim wystąpieniu ekspert, biogaz rolniczy to specyficzny rodzaj biogazu, dlatego że surowce, z których można korzystać w biogazowni są ograniczone i określone.
– Biogazownie wytwarzające biogaz rolniczy mają wydajność do 200 tysięcy metrów sześciennych biogazu rocznie, a w przypadku mikrobiogazowni wytwarzających energię elektryczną z biogazu rolniczego jest to moc elektryczna ograniczona do 50 kilowatów oraz 150 kilowatów w skojarzeniu mocy cieplnej – mówił Krzysztof Jakubas.
Z ostatnich sprawozdań, które wpłynęły Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że na koniec 2023 roku w Polsce pracowało 49 mikrobiogazowni rolniczych, prowadzących działalność w zakresie biogazowni elektrycznych z biogazu rolniczego. Posiadały one moc 1,7 megawatów mocy elektrycznej.
– Zaczynaliśmy w 2017 roku od 4 instalacji, dziś mamy ich już 49, a wzrost energii elektrycznej wtłaczanej do sieci elektroenergetycznej jest ogromny. Na początku było to 9 kilowatogodzin, dziś prawie 3 gigawatogodziny – widać więc, że ten kierunek pozyskiwania energii dla rolnictwa szybko się rozwija – mówił Jakubas.
Jak przytoczył, gospodarstwo prowadzące działalność rolniczą zużywa przeciętnie 3,72 megawatogodziny na rok. Mikrobiogazownia o mocy 50 kilowatów jest w stanie wyprodukować około 360 megawatogodzin rocznie.
I tę nadwyżkę energii rolnik może sprzedać do sieci, korzystając dodatkowo ze wsparcia. Producenci mogą wystąpić do URE o wydanie zaświadczenia i po uzyskaniu zgody mogą tę energię wprowadzać do sieci elektroenergetycznej. Mikrobiogazownie rolnicze korzystają z wielu udogodnień, chociaż są niedużym i nieskomplikowanym przedsięwzięciem.
– Ponieważ są to instalacje poniżej 500 kilowatów, mogą korzystać ze wsparcia FIT, w tej chwili to jest 95 procent ceny referencyjnej, co w przypadku biogazowni, które produkują energię z biogazu rolniczego to jest ponad 870 złotych za megawatogodzinę – mówił Krzysztof Jakubas.
W zależności od profilu działalności gospodarstwa rolnego można wykorzystać ciepło na potrzeby gospodarstwa i poferment jako nawóz naturalny na użytki rolne.
Jak informował ekspert, w ramach kampanii AgroOZE z rolnictwa w 2022 roku odbyły się trzy warsztaty dla zainteresowanych budową mikrobiogazowni, w 2023 było już osiem takich warsztatów, na ten rok zaplanowane są trzy takie wydarzenia. Co ważne, warsztaty oprócz części teoretycznej, obejmują zwiedzanie mikrobiogazowni czy rozmowę z właścicielem.