Miłek wiosenny – jedna z roślin objętych ścisłą ochroną gatunkową rozkwita na Ponidziu. Spotkać ją można w rezerwacie Skorocice. Ta długowieczna roślina ozdobi ogrody, ale trzeba pamiętać, że jest trująca.
Miłek wiosenny jest jedną z najwcześniej kwitnących wczesnowiosennych bylin o dużych, żółtych kwiatach. Po dojrzeniu nasion część nadziemna rośliny stopniowo zasycha. Miłek ma właściwości lecznicze, ale jest też roślina trującą. Dziko rośnie w Europie i na Syberii. W Polsce jest pod ścisłą ochroną gatunkową.
Miłek wiosenny znany jest przede wszystkim ze swojego działania na mięsień sercowy. Przede wszystkim zwiększa siłę oraz zmniejsza częstotliwość skurczu mięśnia sercowego, działa również uspokajająco. Stosowany jest głównie u osób z przewlekłą chorobą serca oraz niewydolnością krążenia.
Tę piękną roślinę można uprawiać także w przydomowym ogrodzie. Najlepiej rośnie w miejscu ciepłym, słonecznym lub lekko cienistym, zacisznym na glebie wilgotnej, z dużą zawartością wapnia, przepuszczalnej, piaszczysto-żwirowej.
Rośliny posadzić można pod koniec lata i na początku jesieni. Miłek nie znosi przesadzania. To bylina długowieczna, która przy sprzyjających warunkach może na jednym miejscu rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
W ogrodach nadaje się na wiosenne kolorowe rabaty, ale na jednej rabacie należy sadzić go razem z roślinami o dłuższym okresie wegetacyjnym, bowiem po przekwitnięciu część nadziemna miłka zamiera i wtedy powstają puste miejsca na rabacie. Miłek wiosenny często sadzony jest w ogrodach skalnych.
Nie można go ani zrywać, ani wykopywać z naturalnych dzikich stanowisk. Sadzonki są dostępne w sklepach ogrodniczych z uprawy hodowlanej.