Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia. Na przestrzeni tych 30 lat wydała na rzecz obszarów wiejskich 478 miliardów złotych. Dzięki tym środkom udało się w części zmodernizować polskie rolnictwo oraz podnieść poziom i jakość życia na wsi. Beneficjentami środków i zmian są także świętokrzyscy rolnicy.
– Z tych 478 miliardów złotych 16 miliardów, czyli 4 procent, wypłaconych wszystkich środków trafiło do województwa świętokrzyskiego. Nasze województwo skorzystało w niewielkim zakresie, bo nie ma rozbudowanej struktury agrarnej. Jednak w planach na najbliższy czas wsparcie ma być większe – mówił podczas Forum Nowoczesnego Rolnictwa w Kielcach prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Legawiec.
Jak mówił, jeśli chodzi o modernizację gospodarstw rolnych, czyli wspieranie młodych rolników, gospodarstw dotkniętych klęskami, modernizację gospodarstw, to Agencja przekazała kwotę prawie 22 miliardów złotych.
Na PROW 2014-2020 w sześciu obszarach, czyli produkcja prosiąt, mleka, bydła, racjonalizacji technologii Agencja wydała 8 8300 miliardów złotych. Gospodarstwa rolne w tym okresie zyskały 816 tysięcy nowych maszyn i urządzeń rolniczych, 92 tysiące ciągników, 25 tysięcy inwestycji budowlanych.
– Jeśli chodzi o plan strategiczny WPR na lata 2023-2027 to są 4 obszary, które będą wspierane:
Obszar A – rozwiązania rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących produkcji zwierzęcej,
Obszar B – produkcja ekologiczna,
Obszar C – bezpieczne i efektywne przedłużanie trwałości produktów, przechowalnictwo oraz lepsze przygotowanie do sprzedaży,
Obszar D – zakup lub leasing maszyn do zbioru.
Te nabory mają się zacząć w tym roku i trwać od 5 września do 11 października, przeznaczono na nie 485 milionów złotych – wyjaśniał prezes Legawiec.
– Jeśli chodzi o inwestycje przyczyniające się do ochrony i poprawy środowiska i klimaty mamy nabór od 10 października do 20 listopada i limit środków 943 miliony złotych. Chodzi tu o ochronę zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycji – zapowiedział.
Agencja prowadziła też projekt w zakresie inwestycji w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej. Nabór był w styczniu, a zakończył się w lutym tego roku. Dotyczył biogazowni, mikroinstacji w energię rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków. Łączna ilość gospodarstw, które zostaną objęte pomocą wynosi 4453 gospodarstwa.
Kolejny projekt, który Agencja wspiera to jest rolnictwo 4.0.
– Nabory były zaplanowane od 15 listopada do 15 grudnia ubiegłego roku, miały trwać miesiąc, a pula pieniędzy – 164 miliony złotych – wyczerpała się w ciągu trzech dni. Złożono wnioski na sumę 1 160 milionów złotych. Dlatego podjęto decyzję o zwiększeniu środków na sumę 492 miliony złotych. Będziemy chcieli to działanie uruchomić ponownie jeszcze w tym roku, skoro było tak duże zainteresowanie. To jest działanie mające na celu instalację różnych czujników mierzących wilgotność gleby, temperaturę, ciśnienie, montaż gps, systemy wspierające decyzje, systemy zarządzania gospodarstwem, urządzenia zdalnie sterowane, drony z kamerami specjalistycznymi i maszyny kompatybilne z cyfrową infrastrukturą gospodarstw – mówił prezes Legawiec.
Jeśli chodzi o PROW 2014- 2020 to było działanie dotyczące współpracy rolników, jednostek naukowych przedsiębiorców, lasów i podmiotów doradczych. W latach 2017-2022 przeprowadzono 6 naborów, w tym 4 dedykowane projektom badawczo-wdrożeniowym i 2 poświęcone krótkim łańcuchom dostaw żywności. Łączna kwota zawartych umów wynosiła 755 milionów złotych. W tym działaniu województwo świętokrzyskie zawarto 8 umów o przyznanie pomocy, w tym grupom operacyjnym, na kwotę blisko 18 milionów złotych oraz w ramach tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, 11 umów na łączną kwotę 3 530 tysięcy złotych.
Wśród nich były takie projekty, jak „Słomka ze słomy” – projekt realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego czy projekty „Wiśnia bez pestki” i „Nasz czosnek”.
W programie strategicznym na lata 2023-2027 też znajdują się projekty z terenu województwa świętokrzyskiego – jeden dotyczył produkcji wina, a drugi hodowli kurcząt – obydwa na kwotę po 2 miliony złotych. „Zdrowe drzewo”, „Smaczny owoc” na kwotę 2 464 tysiące złotych „Zdrowe ziarna” z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego za 2 169 tysięcy złotych, czyli razem na prawie 18 milionów złotych.
Operacje grup operacyjnych 2018-2020, tworzenie krótkich łańcuchów dostaw – wśród nich też jest kilka projektów z województwa świętokrzyskiego. To między innymi: „Świeżaki sandomierskie”, „Soki i warzywa od rolnika”, „Szlachetne świętokrzyskie”, „Kobiałka świętokrzyska”, „Teraz jakość”, „Sandomierski koszyk smaków”, „Naturalne rolnictwo ziemi wojciechowskiej”, „Świętokrzyski kredens”, „Manufaktura Ponidzia” – na łącznie 3 530 tysięcy złotych.
– Jak widać tych projektów zrealizowanych było sporo, są też plany na realizację kolejnych. W zeszłym roku Agencja obsługiwała 200 programów pomocowych. Przekazała łącznie 33 miliardy złotych, w tym roku mamy zaplanowane więcej, i na pewno do beneficjentów trafi więcej pieniędzy, planujemy, że będzie to ponad 40 miliardów złotych – zapowiedział prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Legawiec.