Polskiej prezydencji udało się przełamać impas dotyczący mandatu negocjacyjnego Rady UE w sprawie nowych technik genomowych, to jeden z sukcesów polskiej prezydencji – ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski.
– Mieliśmy istotny wkład w tworzenie nowych polityk – dodał, że Polska inicjowała i prowadziła debaty dotyczące międzynarodowego handlu towarami rolnymi, zgłaszała inicjatywy do Komisji Europejskiej na rzecz ochrony sektora w umowach handlowych, co – jak zaznaczył – nabrało w czasie polskiej prezydencji „wyjątkowego znaczenia”.
Minister zwrócił uwagę, że do końca polskiej prezydencji KE nie przedstawiła skonsolidowanego projektu umowy z państwami Mercosur, ani formalnego wniosku o jej podpisanie.
– Polska współpracuje z Francją i innymi państwami o podobnym stanowisku w odniesieniu do wyników negocjacji w obszarze rolnictwa – zadeklarował minister Czesław Siekierski.
Wyjaśnił, że chodzi m.in. o ustanowienie instrumentu ochronnego dla europejskiego rynku przed napływem towarów z krajów Mercosur .
W kwestii relacji handlowych z Ukrainą przekazał, że 30 czerwca KE zakończyła negocjację z tym państwem w zakresie przeglądu warunków handlu. Projekt umowy – jak dodał Siekierski – nie został jeszcze przedłożony.
– Po jego otrzymaniu Polska przeanalizuje ten projekt pod kątem zgłaszanych przez nas postulatów – zapewnił minister rolnictwa.
Podsumowując polską prezydencję, Siekierski stwierdził, że była ona „stanowcza, merytoryczna, aktywna i skuteczna”.
– Udało nam się przyspieszyć i zapewnić sprawny przebieg unijnego procesu administracyjnego – ocenił.