Kapusta nazywana jest królową warzyw, zajmuje bowiem pierwsze miejsce wśród jarzyn najbardziej przydatnych dla zdrowia człowieka. Młoda kapusta to nic innego, jak biała kapusta, ale pochodząca z wcześniejszej odmiany. Dostępna jest od maja do sierpnia. Młoda kapusta ma kruche liście, jest delikatniejsza w smaku i słodsza.
Kapusta ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, oczyszczające, wspomagające pamięć, przeciwzapalne, moczopędne, antyseptyczne, gojące, przeciwwrzodowe, tonizujące, regenerujące organizm. Świetnie wzmacnia odporność, działa przeciwnowotworowo.
Zwykle podaje się ją w postaci duszonej, gotowanej, kiszonej, jako surówkę do obiadu, ale jej cenne właściwości powodują, że wykorzystuje się tę roślinę, zarówno zewnętrznie, jak i na użytek wewnętrzny.
Młoda kapusta zasmażana
Składniki: 1/2 główki młodej kapusty, 2 łyżki oleju roślinnego, 1 cebula, 1 marchewka, 1 szklanka bulionu, 1 łyżka mąki, 6 łyżek śmietanki kremówki, sól, pieprz, 1/2 łyżeczki kminku, 1 listek laurowy, 1/2 pęczka koperku.
Sposób przygotowania: Kapustę umyć, poszatkować. W szerokim garnku na łyżce oleju zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać kapustę oraz obraną i startą na tarce marchewkę. Wlać bulion, doprawić solą, pieprzem, dodać kminek i listek laurowy. Wymieszać i zagotować. Przykryć i gotować przez ok. 10 minut aż kapusta będzie miękka.
W międzyczasie na patelni podsmażyć mąkę. Gdy zacznie się rumienić, dodać resztę oleju i wymieszać. Wlać wywar z kapusty i mieszać aż nie będzie grudek. Wlać śmietankę i wymieszać. Przelać do garnka z kapustą, wymieszać i gotować jeszcze przez 2-3 minuty. Na koniec dodać posiekany koperek.